Ambulancie podporujú legislatívnu zmenu o vykonaní prehliadky onkologických pacientov, treba však upresniť pravidlá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doktorka, muž, vyšetrenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) podporuje legislatívnu zmenu, ktorá umožní všeobecným lekárom vykonávať preventívnu prehliadku raz ročne u onkologických pacientov v remisii. Preventívna prehliadka bude možná len po odporučení onkológa.

Podľa zväzu je však nevyhnutné upresniť pravidlá a indikácie potrebných vyšetrení cez vyhlášku alebo odborným usmernením podľa onkológmi stanoveného rozsahu prehliadky a zhrnutí onkologickej liečby. ZAP to uviedol v tlačovej správe.

Najviac onkologických ochorení

Slovensko podľa ZAP zastáva v Európskej únii smutne vrcholné priečky v počte onkologických ochorení a odvrátiteľných úmrtí, zároveň však zápasí so stále prehlbujúcim sa kritickým nedostatkom tak všeobecných ako aj špecializovaných lekárov.

„Zvýšenie koordinácie práce a zdieľanie kompetencií v starostlivosti medzi lekármi prinesie onkologickým pacientom vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti, čím sa zlepšia ich šance na dlhšie prežívanie bez choroby a klinickým onkológom sa zároveň umožní venovať viac času pacientom s aktívnym onkologickým ochorením,“ dodal ZAP.

Parlamentom schválená legislatíva od poslankyne za hnutie Sme rodina Petry Krištúfkovej upravujúca preventívne prehliadky dospelých je prejavom odborného diletantizmu.

Je v rozpore s viacerými platnými zákonmi, je v praxi nevykonateľná a pravdepodobne je súčasne aj v rozpore s Ústavou SR. Tvrdí to prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Preventívna prehliadka každé dva roky

Každý dospelý občan môže v súčasnosti absolvovať preventívnu prehliadku u svojho všeobecného lekára raz za dva roky. Výnimkou sú darcovia krvi, ktorí môžu absolvovať preventívnu prehliadku raz za rok, čo je podľa Paluškovej medicínsky odôvodnené, odborne nespochybniteľné a žiaduce.

Pozmeňovacím návrhom poslankyne Krištúfkovej sa však do zákona dostala formulácia, podľa ktorej je periodicita preventívnych prehliadok u pacientov raz za dva roky, v prípade darcov krvi a pacientov po absolvovanej onkologickej liečbe, odporúčaných na ďalšie sledovanie u lekára so špecializáciou v špecializačnom všeobecné lekárstvo raz za rok.

„Ustanovenie zákona je v rozpore s viacerými platnými zákonmi a vyhláškami, je vecne nevykonateľné a medicínsky nezmyselné,“ zdôrazňuje šéfka SVLS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika PaluškováPetra Krištúfková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSme rodinaSVLS Spoločnosť všeobecných lekárov SlovenskaZAP Zväz ambulantných poskytovateľov