Obavy z lekára aj nedostatok času. Prečo ignorujeme preventívne prehliadky?

Lekár, fonendoskop
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Preventívnu prehliadku u všeobecného lekára v predošlých dvoch rokoch odignorovalo 1,3 milióna dospelých. Ide o viac ako polovicu poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorí na ňu mali nárok.

Najviac sa jej vyhýbajú poistenci v produktívnom veku, muži vo veku od 30 rokov do 40 rokov a ženy vo veku od 30 rokov do 50 rokov.

Kampaň „Preventívka bez výhovoriek“

Ukázal to prieskum, ktorý pre VšZP vykonala spoločnosť 2muse na vzorke 609 dospelých respondentov.

Štyria z desiatich ľudí ako dôvod neabsolvovania preventívky uvádzajú nedostatok času. Takisto štyria z desiatich oslovených sa obávajú výsledkov preventívnej prehliadky a 37 percent oslovených má obavy z lekára, ihiel a krvi. K lekárovi chodí len v prípade ochorenia 28 percent respondentov.

Účasť na preventívnych prehliadkach chce VšZP zvýšiť celoročnou edukačnou kampaňou s názvom Preventívka bez výhovoriek. Pre tento krok sa štátna poisťovňa rozhodla po analýze interných dát a výsledkov prieskumu o vnímaní dôležitosti preventívnych prehliadok na Slovensku.

Prečo je preventívna prehliadka dôležitá?

V oboch prípadoch sa podľa poisťovne potvrdilo, že situácia je alarmujúca.

„Preventívnu prehliadku nemajú ľudia na Slovensku medzi svojimi prioritami. Práve preventívna prehliadka je zameraná na včasné zachytenie choroby, aby sa minimalizovali zdravotné riziká i náklady a maximalizovala úspešnosť liečby,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Poistenci majú nárok na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých raz za dva roky. Ak pravidelne darujú krv, sú darcami orgánov alebo tkanív, na prehliadku majú nárok každý rok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Strapko