Pri príležitosti Európskeho týždňa verejného zdravia sa za okrúhlym stolom stretli zástupcovia Európskej komisie, veľvyslanectiev členských štátov EÚ, Svetovej zdravotníckej organizácie a zamestnávateľov. Spoločne diskutovali o opatreniach, ktorými štáty motivujú k prevencii. Diskusiu zorganizovalo Fórum prevencie po záštitou Zastúpenia EK na Slovensku.
Existuje viacero nástrojov, ktorými môže štát podporiť zdravý životný štýl a účasť na preventívnych programoch. Sú to rôzne informačné kampane a projekty zamerané na špecifické sociálne skupiny.
„Je to napríklad aj priama finančná motivácia, ktorou štát nabáda ľudí upustiť od zdraviu škodlivých návykov, alebo absolvovať preventívne prehliadky,“ uviedla odborná garantka Fóra prevencie Zuzana Katreniaková.
„Dostupné štúdie ukazujú, že najefektívnejšie sú pozitívne motivačné schémy na jednoduché zmeny, krátkodobé a časovo ohraničené. Príkladom je účasť na očkovaní,“ konštatuje Katreniaková.
Kľúčoví sú zamestnávatelia
Dôležitú úlohu môžu hrať zamestnávatelia. Potvrdil to aj prieskum spoločnosti Profesia. Ako uviedla manažérka pre komunikáciu spoločnosti Nikola Richterová, zamestnanci, ktorých zamestnávatelia jednoznačne podporujú v prevencii, majú až o štvrtinu vyššiu mieru úspešnosti absolvovania preventívnej prehliadky u všeobecného lekára.
Je to o to dôležitejšie, že prieskum nepriamo ukazuje na vplyv pracovného života. V Bratislave, kde je pracovný život náročný, bol podiel ľudí s absolvovanou preventívkou nižší ako v iných regiónoch. Ľudia skrátka „nemajú čas“ ísť k lekárovi.
Ako Zuzana Katreniaková dodáva, z praxe pozná aj ďalšie dôvody – veľká vzdialenosť k lekárovi, keď zamestnanec má lekára v inom meste, než sa zdržiava. Ďalšou prekážkou je neochota tráviť čas v čakárni s chorými.
Ďalšou silou pri zvyšovaní prevencie môžu byť samotní lekári. Až polovica oslovených v prieskume Profesie by uprednostnili, keby ich na preventívnu prehliadku vyzval samotný lekár.
Inšpirácia v zahraničí
Netreba silou-mocou vymýšľať niečo, čo už bolo vynájdené. Krajiny sa môžu inšpirovať od seba navzájom.
Napríklad v Írsku je situácia so zdravím obyvateľstva takmer rovnaká ako na Slovensku: fajčenie, nezdravá strava, obezita. Ako povedala veľvyslankyňa Írska na Slovensku Hilda Ó Riain, krajina preto prišla s programom HI. Okrem anglického pozdravu je to aj skratkou pre „Healthy Ireland“, Zdravé Írsko.
Ide síce o štátny program, no zapájajú sa doň aj školy či zamestnávatelia. „Ľudia žijú dlhšie, ale nežijú zdravšie,“ povedala Ó Riain.
Potvrdil to aj veľvyslanec Holandska na Slovensku Henk Cor van der Kwast. Ako priblížil, aj Holandsko sa pustilo do zvyšovania prevencie. Jedným z jeho cieľov je, aby generácia narodená v roku 2040 už bola generáciou nefajčiarov.