Šírenie koronavírusu mnohým naháňa strach. Predstava, že ním môže byť nakazený niektorý z pacientov v čakárni pred ambulanciou, nie je príjemná ani pre lekárov.
Ako postupovať pred samotnou návštevou lekára? Ministerstvo zdravotníctva pacientom radí, aby svojho lekára najprv kontaktovali telefonicky – eRecept dnes umožňuje rýchly a jednoduchý elektronický predpis liekov na diaľku. Následne si ich môžu vyzdvihnúť v ktorejkoľvek lekárni.
Koronavírus na Slovensku: Testy odhalili takmer 30 nakazených, najmladší má len pár mesiacov
Pred testom potrebujete covid pass
„Ak máte podozrenie na COVID-19, v žiadnom prípade nechoďte k lekárovi,“ upozorňuje prostredníctvom Facebooku ministerstvo. Aj v tomto prípade lekárovi zavolajte. Po zhodnotení situácie vás nasmeruje v ďalšom postupe, resp. vám poradí, ako a kde absolvovať test na koronavírus.
Pred príchodom na testovanie na COVID-19 sa zaregistrujte, radí ministerstvo zdravotníctva
Pred testom sa treba zaregistrovať cez elektronický formulár na odber vzoriek. Záujemca následne dostane tzv. covid pass s presným časom a miestom, kde test absolvuje.
Čo robiť, keď je test pozitívny?
Výsledok testu sa dozviete prostredníctvom SMS správy alebo e-mailu. Čo robiť, keď je pozitívny? V takom prípade zostaňte doma, uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave (RÚVZ BA) na Facebooku.
Poslanec z Bratislavy sa nakazil koronavírusom. Príznaky najprv pripisoval bežnej viróze
„Nemusíte nikam telefonovať ani odpisovať na e-mail či kontaktovať infolinku. Naši epidemiológovia o vás vedia, nakoľko sa váš pozitívny výsledok zobrazí v našom epidemiologickom systéme/databáze,“ informuje hygiena.
Hygiene musíte nahlásiť úzke kontakty
Po tom, ako sa s vami skontaktuje hygiena, mali by ste jej oznámiť všetky úzke kontakty, s ktorými ste sa stretli za posledných 14 dní.
Vedci našli prvý dôkaz o strate imunity po prekonaní COVID-19. Muž sa nakazil druhýkrát
„Ide najmä o rodinu a deti, partnera či partnerku, kolegov v práci, či ste sa napríklad zúčastnili oslavy alebo podujatia najmä v úzkom kruhu,“ vysvetľuje RÚVZ.
Ako hygiena dopĺňa, v praxi ľudia nahlasujú najmä meno a priezvisko, telefónne číslo, prípadne adresu blízkych osôb.