Ako lockdown vplýva na zdravie ľudí. Viac holdujú alkoholu, ukázala štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol
Foto: ilustračné, Getty Images

Problémy s alkoholom sa počas lockdownu u dospelých výrazne zhoršujú. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnili v American Journal of Drug and Alcohol Abuse.

Ako prvá sa zamerala na vzťah medzi problémovým pitím a stresom súvisiacim s pandémiou COVID-19.

Odborníci zistili, že počas každého týždňa lockdownu sa o 19% zvýšil počet mužov, ktorí počas dvoch hodín vypijú viac ako päť pohárikov a žien, ktoré vypijú štyri drinky.

Nárazová konzumácia alkoholu

Celkový zvýšený príjem alkoholu u „nárazových pijanov“ je viac ako dvojnásobný v porovnaní s ľuďmi, ktorí nepijú nadmerne (60% verzus 28%).

Výskum takisto zdôraznil, že nárazoví pijani vypijú v rámci jednej príležitosti štyri nápoje, bežný človek dva.

Účastníci, ktorí počas pandémie pijú na „škodlivých úrovniach“, vypijú počas jednej príležitosti až sedem pohárikov.

Spolužitie v domácnosti redukuje zvýšený príjem alkoholu u ľudí všeobecne len o 26%.

Hrozia dlhodobé zdravotné následky

Výskumníci žiadajú nové intervenčné a preventívne stratégie pre izolovaných ľudí so zvýšením rizikom väčšej konzumácie alkoholu. Varujú, že sú vystavení dlhodobým zdravotným následkom.

„Zvýšený pobyt v domácom prostredí je stresujúcim faktorom a pandémia COVID-19 tento stres môže prehĺbiť,“ uviedla Sitara Weerakoon z Texaskej univerzity s Dallase.

Navrhla, aby ďalšie výskumy brali do úvahy aj depresívne symptómy.

„Takisto je potrebný ďalší výskum zameraný na nájdenie tej najlepšej liečby pre ľudí s poruchami užívania návykových látok, ktorí môžu byť náchylnejší na nepriaznivé zdravotné výsledky,“ vyjadrila sa.

Kategorizácia konzumentov

Texaskí odborníci sa zamerali na takmer dvetisíc dospelých Američanov s cieľom identifikovať súvislosť medzi stresovými faktormi súvisiacimi s pandémiou a zmenami v konzumácii alkoholu a nárazovom pití od začiatku pandémie.

Dáta pochádzali z online prieskumu, do ktorého sa zapojilo 1982 dospelých od polovice marca do polovice apríla. Ich priemerný vek bol 42 rokov, väčšinu respondentov tvorili belosi (89%) a ženy (69%).

Na základe odpovedí ich rozdelili do kategórií – nárazoví pijani, bežní konzumenti a abstinenti.

Analyzovali faktory ako čas strávený v lockdowne, koľko dospelých a detí žije v jednej domácnosti, súčasné alebo minulé depresívne epizódy, zmeny v zamestnaní, ako napríklad znížená mzda.

Život v lockdowne

Každý respondent strávil doma v priemere štyri týždne, denne dokopy 21 hodín. Až 72% z nich takisto nedochádzalo do práce.

Takmer tretina (32%) priznala nárazové pitie, pričom u ľudí, ktorí mali s týmto javom problém aj predtým, sa množstvo skonzumovaného alkoholu zvýšilo. U bežných konzumentov sa nič nezmenilo a pili rovnako, ako predtým.

Sedemdesiat percent účastníkov malo relatívne vysoké zárobky, čo je faktor, ktorý významne súvisí s problémovým pitím.

Autori sa chcú v ďalšej štúdii zamerať na „všeobecnejšiu vzorku populácie“.

Štúdia počíta aj s viacerými limitmi. Respondenti nahlasovali údaje sami a nárazoví pijani presne nešpecifikovali čas, kedy pijú alkohol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sitara Weerakoon
Firmy a inštitúcie American Journal of Drug and Alcohol AbuseTexaská univerzita