Významný kardiológ v knihe opisuje i varuje pred komunizmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Meško
Foto: Martinus

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Významný slovenský kardiológ Zoltan G. Meško vo svojej v poradí druhej historickej publikácii s názvom Po stopách komunizmu a míľniky slovenskej krútňavy podrobne opisuje vznik a šírenie myšlienky socializmu a komunizmu zo západnej Európy na východ.

Ako sám autor uviedol v rozhovore pre agentúru SITA, k napísaniu tejto knihy ho viedla predovšetkým nízka informovanosť slovenskej verejnosti o tejto problematike. „Keď som bol na Slovensku po roku 1990, tak som si všimol, že dejiny komunizmu sú medzi občianstvom veľmi málo známe a veľmi málo ventilované. Keď som dokončil prvú knihu, tak som sa dal na to, aby som osvetlil, ako táto teória vznikla od začiatku priemyselnej revolúcie v Anglicku,“ vysvetlil Meško, ktorý v roku 1999 vydal svoju prvú knihu s názvom Zamlčané sprisahanie. Tá sa venuje politickým čistkám na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LFUK) v Bratislave a Košiciach po takzvanom Víťaznom februári 1948. Táto publikácia následne vyšla aj v USA, Rakúsku a Maďarsku.

Vo svojej aktuálnej publikácii, ktorá vyšla koncom minulého roka, sa Meško zameral na začiatky socializmu v 18. storočí a následné prenikanie týchto myšlienok do strednej Európy vrátane Slovenska. Kniha sa ďalej venuje témam ako napríklad Karl Marx a jeho dielo Kapitál, Októbrová revolúcia, vznik Slovenskej republiky rád, vznik Komunistickej strany Česko-Slovenska alebo Slovenské národné povstanie. Autor, ktorý už viac ako štyri desaťročia žije v USA, objavil počas písania tejto knihy množstvo zaujímavých informácií, ktoré nie sú mimo odborných kruhov príliš známe. „V tejto knihe je obrovské množstvo neznámych informácií. Literatúra je prevažne zo západných zdrojov, lebo historické práce, ktoré sa publikovali za totality sú ohromne zaujaté,“ uviedol rodák z Košíc, pričom dodal, že napísanie tejto knihy mu trvalo päť rokov. Ako sám tvrdí, hlavným účelom tohto diela je podať informácie o dejinách socializmu ďalším generáciám. „Je dôležité, aby národ, inteligentný občan, vedel o svojej minulosti. Mnohé veci sú stále veľmi skreslené,“ vyhlásil spoluzakladateľ Detského kardiocentra v Bratislave, ktorý toto presvedčenie vyjadril už v motte svojej knihy. To znie: A nech už akokoľvek skúšame pochovať minulosť, tá sa nám nakoniec vždy vráti a niekedy od nás nikdy neodíde. Zároveň sa priznal, že zatiaľ sa stretol len s pozitívnymi ohlasmi na svoju druhú knihu. „Ľudia mi vravia, že je to veľmi čitateľná práca. Nie je to nudné a dozviete sa obrovské množstvo informácií. Je to klenotnica informácií, ktoré sú väčšinou nie veľmi známe na Slovensku“, dodal autor, ktorý už v súčasnosti premýšľa o ďalšej knihe. V nej by chcel opísať svoje spomienky na obdobie druhej svetovej vojny.

Zoltan G. Meško promoval na LFUK v Bratislave v roku 1952. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy sa orientoval na detskú kardiológiu, ktorá sa v tom čase ako odbor začala rozvíjať najmä zásluhou zlepšujúcich sa chirurgických techník a diagnostiky. V rokoch 1958 až 1963 bol primárom detskej liečebne pre kardiakov na Sliači, v rokoch 1963 až 1968 odborným asistentom na 1. detskej klinike LFUK v Bratislave. Po odchode z Československa v roku 1968 pokračoval v štúdiách na Harvardovej Univerzite. Neskôr pôsobil v St. Francis Hospital v Roslyne, kde ako špecialista a konzultant v detskej kardiológii zotrval až do odchodu na dôchodok v roku 1996. Po novembri 1989 prišiel s myšlienkou vybudovať na pôde Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave centrum detskej kardiológie. Ako predseda vedeckej sekcie Slovensko-amerického kultúrneho strediska v USA zorganizoval finančnú zbierku a založil Heart to Heart Foundation, pomocou ktorej sa financovali dlhodobé pobyty našich kardiológov na prestížnych zahraničných pracoviskách i účasť na kurzoch a kongresoch. Po odchode na dôchodok sa začal aktívne venovať písaniu odbornej literatúry, čoho výsledkom sú spomínané publikácie Zamlčané sprisahanie a Po stopách komunizmu a míľniky slovenskej krútňavy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karl Marx