Vytvárajú obrazy v hlavách nevidiacich. Objavte Rozprávky pre malé Pastelky - ROZHOVOR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozprávky pre malé Pastelky vytvárajú obraz v hlavách nevidiacich a slabozrakých. Tak, ako dizajnéri pracujú s farbami či teplotou svetla pre svoje obrazové výstupy, tak tvorcovia rozprávok pre nevidiacich a slabozrakých pracujú so zvukmi, ruchmi a šumami. Ich cieľom je tak vytvoriť emóciu prostredníctvom vytvárania obrazov v ich mysliach.

„Cieľom je dostať túto emóciu do hlasov, a takto ju odovzdať ľuďom, ktorým nebolo dopriate v živote vidieť farby,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA podnikateľ a filantrop Milan Jursa. Ten už druhým rokom riadi najväčší filantropický projekt svojho druhu na Slovensku – Rozprávky pre malé Pastelky. Jursa prezradil viac o tvorbe jednotlivých audionahrávok ako aj to, aká bude budúcnosť projektu.

Na youtubovom kanáli majú k dnešnému dňu zverejnených 16 rozprávok a na konte takmer 1,5 milióna vypočutí. Najnovším príspevkom je prvá časť dvojdielnej audioadaptácie legendárnej Knihy Džunglí, ktorá mala premiéru 17. decembra. Ako Jursa podotkol, Kniha džunglí je súčasne prelomovým momentom v rámci projektu.

„Projekt bol doposiaľ zameraný na upriamenie pozornosti na potrebu pomoci nevidiacim a slabozrakým. Kniha džunglí je však projekt, kde sa nám veľmi krásnym a nenásilným spôsobom podarilo prejsť aj na priamu finančnú pomoc pre Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska,“ priblížil Jursa.

Kniha Džunglí sa tak podľa Jursu vymyká z rámca, na ktorý sme boli doposiaľ u Rozprávok pre malé Pastelky zvyknutí. „Jednak ide o svetoznáme dielo a stretol sa s ním asi už každý z nás. Dielo má prekrásny text, ktorý v sebe nesie veľmi hlbokú humánnu stopu, stopu priateľstva a stopu ochrany,“ doplnil Jursa s tým, že druhú časť rozprávky začnú pripravovať začiatkom budúceho roka.

Na tvorbe prvej časti Knihy Džunglí sa podieľalo množstvo ľudí. Účinkovalo v nej okolo 30 ľudí, čo je oveľa viac než pri prechádzajúcich rozprávkach. Svoje hlasy postavám prepožičali profesionáli, ako napríklad Ivan Romančík, Miroslav Noga, Ivo Gogál, Milan Bahul či Lukáš Frlajs. Hlavnej postave – Mauglímu prepožičal svoj hlas talentovaný desaťročný Hugo Podoba. Do tvorby zapojili aj deti a dospelých z dabingových kurzov.

Petra Gážiková Lángová, dabingová herečka, speváčka a autorka konceptu Slučka, súčasne v rozhovore priblížila, aké je nahrávanie pre nevidiacich a slabozrakých. Oproti bežnému nahrávaniu audiorozprávok sa podľa jej slov používalo viacej hudby a rôznych ruchov.

„Nevidiaci majú zvýšenú predstavivosť tým, že je tu primárny sluch. Nevidia rozprávku. Nie je to audiovizuálna rozprávka, ale naozaj rozprávka rozhlasová,“ uviedla herečka s tým, že cieľom je, aby si deti vedeli príbeh predstaviť a zvuky v tom podľa nej hrajú kľúčovú úlohu. Ako dodala, iné rozhlasové rozprávky sú menej zvukovo podfarbené.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako sa firma, ktorá sa venuje stratégiám značiek a dizajnu dostala k pomoci nevidiacim a slabozrakým
  • ako vníma filantropiu podnikateľ Milan Jursa
  • ako vznikajú jednotlivé audionahrávky projektu Rozprávky pre malé Pastelky
  • aké sú ambície novej audioadaptácie Knihy džunglí
  • kto sa podieľa na príprave Rozprávok pre malé Pastelky
  • v akej kondícii je v súčasnosti slovenský dabing
  • či je možné, aby umelá inteligencia nahradila hlasové herectvo
  • aká bude budúcnosť projektu Rozprávky pre malé Pastelky

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan JursaPetra Gážiková Lángová