Výstredný miliardár a mediálny magnát Silvio Berlusconi zomrel vo veku 86 rokov v nemocnici San Raffaele v Miláne.
Berlusconi sa narodil 29. septembra 1936 v Miláne a najprv sa preslávil ako zakladateľ spoločnosti Mediaset, jednej z najväčších mediálnych v krajine. Z mediálneho magnáta sa následne stal politikom a jeho kariéra trvala niekoľko desaťročí.
Víťazstvá aj kontroverzie
Bol známy svojou charizmatickou osobnosťou a obchodným talentom. V roku 1994 založil stredopravú stranu Forza Italia, ktorá sa stala prominentnou silou v talianskej politike. Niekoľko funkčných období bol aj predsedom talianskej vlády.
Zomrel taliansky expremiér Silvio Berlusconi, mal viacero zdravotných problémov
Počas svojho politického pôsobenia zaznamenal víťazstvá, ale čelil aj kontroverziám. Realizoval rôzne reformy zamerané na revitalizáciu talianskej ekonomiky, kritizovaný však bol za riadenie verejného dlhu krajiny a pomalý pokrok pri riešení ekonomických výziev.
Jeho najväčším politickým úspechom bolo zavedenie ekonomickej a penzijnej reformy v roku 2011. Tieto reformy zahŕňali postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, úpravy vzorca na výpočet dôchodku a opatrenia na podporu súkromného dôchodkového zabezpečenia ako doplnkového systému.
Reforma naštartovala dôveru investorov v taliansku ekonomiku, zmietanú dopadmi finančnej krízy. Po jej schválení však rezignoval na funkciu premiéra.
Najväčšie kauzy
Pôsobenie Silvia Berlusconiho vo verejnom živote nebolo bez škandálov. Medzi najznámejšie kauzy patril najmä prípad daňového podvodu v spoločnosti Mediaset. Čelil obvineniam z daňových podvodov týkajúcich sa jeho mediálneho impéria.
Prípad sa točil okolo vytvárania offshore spoločností na nákup filmových práv za premrštené ceny, čo umožnilo daňové úniky. V roku 2013 ho uznali vinným a dostal štvorročný trest, neskôr skrátený na jeden rok verejnoprospešných prác.
Berlusconi čelil aj právnym problémom v škandále Rubygate, ktorý zahŕňal obvinenia z platenia za sex s maloletou tanečnicou z nočného klubu známou ako Ruby Rubacuori. Pôvodne bol odsúdený, ale neskôr ho v odvolacom konaní oslobodili pre nedostatok dôkazov.
Záchrana AC Miláno pred bankrotom
Naši českí susedia si ho pamätajú z kontroverzného incidentu počas súkromnej párty v jeho vile Certosa. Odfotili ho, ako sa zapája do niečoho, čo vyzeralo ako hravá výmena názorov s Mirkom Topolánkom, vtedajším predsedom vlády Českej republiky.
Fotografie obnaženého premiéra Topolánka a jeho partnerky obleteli svet potom, čo ich v roku 2009 zverejnil španielsky denník El Pais. Za Berlusconiho vlády talianska energetická spoločnosť Enel v roku 2006 sprivatizovala Slovenské elektrárne. Táto významná privatizácia znamenala míľnik v slovenskom energetickom sektore.
So smútkom prijal správu Berlusconi úmrtí aj taliansky futbalový klub AC Miláno. „Hlboko zarmútené AC Miláno smúti nad smrťou nezabudnuteľného Silvia Berlusconiho. Ďakujeme, pán prezident, vždy tu budete s nami,“ uviedol klub zo San Sira v oficiálnom vyhlásení.
Berlusconi si vyslúžil medzinárodné uznanie ako majiteľ tohto legendárneho talianskeho klubu, ktorý v roku 1986 zachránil pred bankrotom. S „rossoneri“ získal 29 rôznych domácich a medzinárodných titulov. Jeho investície a vízia prispeli k tomu, že sa AC Miláno stalo jedným z najúspešnejších a ikonických futbalových klubov na svete.