>>> Výstrahy vydané na piatok 12. júla
Meteorológovia zaktualizovali výstrahy. Hrozia búrky s krúpami, 22 okresov je oranžových
- aktualizované 11. júla 12:42
Horúčavy na Slovensku pokračujú a Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého a druhého stupňa aj na štvrtok.
Oranžových okresov však ubudlo, kým v stredu ich bolo 38, vo štvrtok platí výstraha druhého stupňa len pre 13. Ráno ich bolo ešte 16. Teplota 35 až 37 stupňov Celzia sa tak očakáva v okresoch Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, Veľký Krtíš, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Trebišov, Komárno, Levice, Nové Zámky a Dunajská Streda.
V 11 okresoch Slovenska hrozia prívalové povodne, voda sa valila aj obcou Lúčky (foto)
Žltých okresov je 25
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Banská Štiavnica, Detva, Poltár, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Partizánske, Prievidza, Gelnica, Rožňava, Sobrance, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.
Búrka spustošila obec na východe Slovenska, silná prívalová vlna brala aj autá (video+foto)
V týchto častiach Slovensko meteorológovia miestami očakávajú maximálnu teplotu vzduchu na úrovni 33 až 34 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňujú.
Výstraha prvého stupňa pred búrkami
Horúci vzduch môžu aj vo štvrtok schladiť búrky, výstraha prvého stupňa je platí od 9:00 do 20:00 pre Banskobystrický aj Žilinský kraj a tiež okresy Bánovce nad Bebravou, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Levice, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.
SHMÚ varuje, že v týchto častiach Slovenska sa môžu ojedinele vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ uvádzajú meteorológovia.