Búrka spustošila obec na východe Slovenska, silná prívalová vlna brala aj autá (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
2024 po julovej burke 13.jpg
Obcou Mníšek nad Hnilcom sa v pondelok 8. júla 2024 prehnala búrka, ktorá spôsobila viaceré škody. Sprevádzal ju silný vietor a výdatný dážď. Vyliali sa miestne potoky a na 7 hodín vypadla elektrina. Foto: mnisek.sk.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 9. júla 13:47

Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica počíta škody po pondelňajšej búrke, ktorú sprevádzal silný vietor a výdatný dážď. „Vyliali sa potoky, čo spôsobilo škody rôzneho rozsahu a výpadok elektriny na sedem hodín,“ informuje obec na svojom webe.

Podmytie železničnej trate

Časť obce zatopila silná prívalová vlna a voda zničila aj cesty, priepusty a mostíky k rodinným domom. „Došlo aj k podmytiu železničnej trate a odtrhnutiu plynovej prípojky,“ priblížili dobrovoľní hasiči na sociálnej sieti Facebook.

Zasahovali aj pri popadaných stromoch a strhnutom elektrickom vedení v smere na obec Švedlár. „Až do neskorých nočných hodín sme boli nápomocní pri čistení ciest, dvorov rodinných domov, vyťahovaní vody zo suterénom a odstraňovaní prekážok,“ dodali hasiči.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Krízový štáb vytýčil priority a úlohy

Starosta Ľudovít Kujnisch pre agentúru SITA potvrdil, že v obci je bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity aj mimoriadna situácia. „Nemáme prístup k vodojemom, vyplavilo cestu, sú tam polmetrové ryhy,“ vymenúval škody a doodal, že prerušená je i železničná doprava.

Popadané stromy podľa jeho slov prerušili aj autobusovú dopravu v smere na obec Švedlár (v pondelok podvečer dopravca na sociálnej sieti informoval, že cesta bola sprejazdnená v jednom jazdnom pruhu – pozn. SITA). „Elektrina nebola takmer do polnoci. Roztrhnutá je aj plynová prípojka. Takže je toho dosť,“ vyjadril sa starosta.

Dodal, že do miestneho potoka odplavilo aj auto. Škody na zdraví a životoch neevidujú, no Kujnisch podotkol, že veľa k tomu nechýbalo. „Ešte o deviatej večer zasadal krízový štáb, kde sme si vytýčili úlohy, priority, ktoré budeme riešiť,“ priblížil kroky pri odstraňovaní škôd.

Doplnil, že od siedmej ráno sa dobrovoľní hasiči, zamestnanci obecných lesov i obecného úradu opäť pustili do odstraňovania škôd. Uviedol, že sa odstraňuje bahno z pivníc a niekde i obytných priestorov rodinných domov, a tiež z dvorov. V pláne je aj čistenie studní, keď poklesne voda.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať