BRATISLAVA 9. novembra (WBN/PR) – Slovenskí sochári Jana Brisudová a Stanislav Kiča predstavia na sobotnej vernisáži v Galérii SPP prierez svojej umeleckej tvorby na výstave s názvom VEĽKÁ NOVEMBROVÁ. Výstava potrvá do 30. novembra 2012.
Jana Brisudová je poslednou žiačkou významného slovenského sochára Tibora Bartfaya. Je jedinou sochárkou – ženou, ktorá v súčasnosti intenzívne tvorí v bronze. Tvorí v kamenine v kombinácii so sklom.
„Brilantnosť a precíznosť bronzových plastík je charakteristickým znakom jej tvorby, ktoré interpretuje postmodernou rečou našej doby. Jana Brisudová hľadá svoje výrazové prostriedky najmä v štruktúre povrchu, ktorý zvýrazňuje a zdôrazňuje charakter hmoty a vystupuje ako významná výtvarná zložka. Výtvarný výstup jej sôch má svoj vnútorný poriadok, kladie dôraz na obsah, posolstvo s prívlastkom poetickej interpretácie. Intímne zamerané plastiky sochárky majú v logickej súvislosti súčasnej sochy podoby ľudskej spovedi. Je to spoveď, ktorá presahuje hranice subjektu a zasahuje naše zmysly myšlienkové a citové. Dokáže sa perfektne vtesnať do tohto „kráľovského“ materiálu a dáva mu svoje pravé ženské umelecké krídla. Dielo sa postupne stáva zložitejším s výrazom modelovaných plastických tvarov, ktoré vyznievajú organicky prirodzene,“ charakterizovala tvorbu mladej autorky kurátorka výstavy, Mária Horváthová.
Pre tvorbu slovenského sochára Stanislava Kiču je typickým materiálom kov. Kov, bronz, železo v invenčnej variabilite a zároveň harmónii udávajú tón priestor.
Atmosféru umeleckých sôch Stanislava Kiču približuje kurátorka výstavy: „Stanislav Kiča je úzko upätý na svoj základný materiál a tým je bronz a železo. Tento materiál naplňoval jeho poslednú tvorbu a vzniká nevšedný cyklus voľných kompozícií v obraze, či už modelovaných alebo priamo komponovaných v obraze. Tu sa otvára cesta plná napätia, napätia medzi realitou a fantáziou, medzi jednoduchosťou a tvarovou štylizáciou skutočnosti a vytváraním skutočnosti novej. Jeho dielo sa stáva zložitejším, viac nezasväteným a niekedy plné nevysvetliteľných protikladov a predsa má v sebe vnútornú čistotu a logiku nadväznosti. Základným rukopisom sochárskej tvorby Stanislava Kiču je vytváranie zvláštnej akejsi rovnováhy rozumu a citu. V prítomnom súťažení o nový obraz v soche, objekte a plastike vytvára Stano Kiča svoje objekty z napätia hmoty a to najmä v pohybe a obryse“.
Jana Brisudová sa narodila v roku 1976 v Bratislave. V rokoch 1998 – 2002 sa venovala štúdiu keramiky v ateliéri Edity Gregorovej-Adamovej. V rokoch 2003 až 2008 študovala sochársku tvorbu v ateliéri Tibora Bártfaya, nestora slovenského sochárstva. Od roku 2009 je členkou Spolku výtvarníkov Slovenska. Aktívne vystavuje nielen autorsky, ale i v rámci Spolku výtvarníkov Slovenska. Získala niekoľko ocenení. Je autorkou viacerých prestížnych ocenení: „Slovenka roka“, „Dunajská perla“ Bratislavské módne dni, „Záchranársky čin roka“ pre akciu Záchranár roka, „Minerva Crystallinus“ pre Slovenské Národné Divadlo“. Pracuje a tvorí v Bratislave.
Mgr. art. Stanislav Kiča sa narodil v roku 1981 v Bratislave. V rokoch 1995-1999 absolvoval štúdium na Škole úžitkového výtvarníctva v Bratislave, odbor kameňosochárstvo u profesorov Viliama Lovišku, Vojtecha Pohanku a Jozefa Hobora. Odbor sochárstvo vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Juraja Meliša v rokoch 1999-2006. Je tretím členom ateliéru 3 kamene (Ondrej 4, Martin Pala, Stano Kiča). Je autorom bronzovej sochy nadživotnej veľkosti Jána Palárika v Rakovej. Žije a tvorí v Bratislave.
Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 12.00 do 17.00 h.