AKTUALIZOVANÉ – Podľa podpredsedníčky Slovenskej asociácie študentov medicíny Kataríny Bugárovej tým, že sa umelo navýšia počty študentov medicíny, sa nezabráni, aby odchádzali do zahraničia, ak sa nezlepšia platové a pracovné podmienky pre mladých lekárov
Ak navyšujeme počty študentov medicíny v prvých ročníkoch, je dôležité, aby boli lekárske fakulty dofinancované. Povedal to na štvrtkovom brífingu predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász.
Reagoval tak na žiadosť predsedu vlády Petra Pellegriniho z polovice júla, aby lekárske fakulty v Bratislave, v Martine a v Košiciach dodatočne prijali 185 nových študentov všeobecného lekárstva. „Zápasíme neustále s nedostatkom personálu. Tak s nedostatkom lekárov, ako aj zdravotných sestier,“ vysvetlil svoje rozhodnutie premiér.
Je to len krátkodobé riešenie
Nových študentov by tri fakulty mali prijať na základe výsledkov prijímacích pohovorov, ktoré už majú záujemcovia za sebou.
„Pán Pellegrini chce, aby študovalo viac študentov medicínu. Vnímame, že je tu problém, ktorý treba riešiť, ale prekáža nám, akým smerom sa politika uberá. Namiesto koncepčných a systémových riešení, ktoré možno trochu viac bolia politickú reprezentáciu, navrhujú len krátkodobé riešenia. Pri zvyšovaní počtu študentov neriešia ani klinickú prax. Ani kapacita v nemocniciach nie je dostačujúca na vyučovanie praktických predmetov,“ vysvetlil Lovász. Ako dodal, lekárske fakulty sú podfinancované a musia si hľadať vlastné zdroje financií.
A nepomôže
Podľa podpredsedníčky Slovenskej asociácie študentov medicíny pre interné záležitosti Kataríny Bugárovej tým, že sa umelo navýšia počty študentov medicíny, sa nezabráni, aby odchádzali do zahraničia, ak sa nezlepšia platové a pracovné podmienky pre mladých lekárov.
„Klinická prax z kapacitného hľadiska utrpí určite. Už teraz je problém, aby nemocnica mala vhodné priestory a kapacity na výučbu. Chýbajú aj pracovníci, ktorí by nás mohli vyučovať. Dostatočné nie sú ani šatne alebo prednáškové miestnosti v nemocniciach,“ dodala Bugárová.
Študenti plánujú osloviť Vládu SR aj ministerstvo zdravotníctva a rezort školstva. Pre študentov to je kľúčová letná téma. „Čakáme, kým sa všetci vrátia z dovoleniek. Chceme sa pýtať bežných študentov, ako sa cítia na Slovensku a prečo odchádzajú do zahraničia. Máme kontakty na lekárov, ktorí dlhodobo pôsobia v zahraničí a vedeli by nám pomôcť,“ povedal Lovász.
MZ: Nie je to krátkodobé riešenie
Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojom stanovisku uvádza, že „rokujú s ministerstvom školstva a financií o uvedenej problematike a robia všetko preto, aby študenti vo zvýšenom počte mohli od septembra na lekárske fakulty nastúpiť“.
Lekárske fakulty by mali byť podľa rezortu zdravotníctva dofinancované sumou približne dva milióny eur a práve tieto finančné prostriedky sú určené na pokrytie zvýšených nákladov.
„Množstvo študentov navyše, ktorých môžu lekárske fakulty od septembra prijať, bolo zároveň diskutované s dekanmi lekárskych fakúlt,“ spomenula hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
„Odmietame zároveň tvrdenie, že ide o krátkodobé riešenie. Je to riešenie, ktoré je efektívne z dlhodobého hľadiska, o niekoľko rokov nám začnú vychádzať absolventi, ktorí postupne nahradia lekárov vo vyššom dôchodkovom veku,“ dodala s tým, že rezort zdravotníctva to preto považuje za systémový krok.