ZÜRICH 17. septembra (WebNoviny.sk) – Záverečná správa o dopingovom prepojení štátu s vrcholovými športovcami v Rusku z dielne kanadského právnika Richarda McLarena ešte nie je dokončená a jej finalizácia potrvá možno aj niekoľko mesiacov.
McLaren však napriek tomu navrhuje zrušiť všetky medzinárodné podujatia v zimných športoch naplánované v najbližšej zime do Ruska, aby ich usporiadanie pridelili iným krajinám. Ide najmä o svetové šampionáty v boboch a skeletone a preteky Svetového pohára v piatich športových odvetviach. „V správe sa prednostne chceme zamerať na ruských zimných športovcov. Práve v tomto smere máme hlásené najvážnejšie dopingové pochybenia. Informácie poskytneme tak rýchlo, ako to len bude možné. Myslíme si však, že veľké medzinárodné súťaže v zimných športoch by sa v Rusku nemali konať,“ naznačil McLaren pre AP.
Ruskí hackeri získali dokumenty WADA o športovcoch z USA
Svetová antidopingová agentúra (WADA) ešte v máji tohto roka požiadala McLarena, aby začal vyšetrovanie podozrení z falšovania antidopingových testov ruských športovcov počas OH 2014 v Soči. Na zakrytí dopujúcich športovcov za účelom ovládnutia medailovej bilancie krajín sa mali údajne podieľať aj najvyššie štátne orgány. McLaren vo svojom 103-stranovom dokumente poukazuje okrem iného na to, že machinácie so vzorkami moču športovcov v Ruskej federácii sa diali už od roku 2011 a stopy po nich siahajú ešte aj k vlaňajším plaveckým majstrovstvám sveta v Kazani.
McLarenovo vyšetrovanie, ktorý technológiu podvodu opísal ako „metodiku miznúcich pozitívnych nálezov“, potvrdilo pravdivosť tvrdení bývalého riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova, ktorý pre americký denník The New York Times priznal, že sa podieľal na manipuláciách so vzorkami. Uviedol tiež, že pri podvodoch mu asistoval neznámy muž, zrejme príslušník ruských bezpečnostných zložiek.
Podľa Rodčenkova so vzorkami športovcov operovali tak, že im odobrali čistý moč ešte pred začiatkom ZOH 2014 a prepravili ho na potrebné miesta vo fľašiach od sódovky či dojčenskej vody. Počas hier ich potom vymenili za pravé vzorky moču, ktoré mohli byť pozitívne.