BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Britskí vedci z King’s College London vypestovali z kmeňových buniek ľudskú pokožku, ktorá by mohla nahradiť využívanie zvierat na testovanie liekov a kozmetiky. Použili na to ľudské embryonálne kmeňové bunky rovnako ako aj indukované pluripotentné kmeňové bunky.
Odborníkom sa síce podarilo v laboratóriu vypestovať pokožku už aj v minulosti, najnovší výskum však priniesol lepšie výsledky, pretože vypestovaná pokožka má aj priepustnú bariéru podobnú ako skutočná pokožka. Tú sa vedcom podarilo vytvoriť tým, že bunky pokožky pestovali v prostredí s nízkou vlhkosťou. „Ide o nový a vhodný model, ktorý sa môže používať na testovanie nových liekov a kozmetiky, a nahradiť tak využívanie zvierat. Je taktiež lacný a dá sa ľahko replikovať,“ uviedol vedúci výskumu Dusko Ilic.
Táto pokožka by sa mohla použiť aj na testovanie nových typov liečby viacerých kožných ochorení. „S týmto modelom môžeme zisťovať, ako sa priepustná bariéra v pokožke za normálnych okolností vyvíja, ako je pri jednotlivých ochoreniach poškodená a ako môžeme docieliť jej opravu a regeneráciu,“ dodala Theodora Mauro.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.