Slováci sa pridali k petícii proti testovaniu na zvieratách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Agrokomplex
Národná výstava hospodárských zvierat, ktorá bola súčasťou 40. ročníka poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko sa zapojilo vo forme petície do celoeurópskej iniciatívy proti smernici Európskeho parlamentu o ochrane zvierat používaných na vedecké účely pod názvom Stop vivisekcii.

Na dosiahnutie stopky je za Slovensko potrebné získať 9750 podpisov, pričom na podpisovanie zostáva čas do 1. novembra, agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampane z organizácie Sloboda zvierat, ktorá prebrala za Slovensko nad iniciatívou záštitu, Selma de Donnová.

Doteraz petíciu za slovenskú stranu podpísalo 10 642 ľudí, čím bola prekročená povinná kvóta. „Stále však nie je dosiahnutý európsky milión podpisov, ktorý je pre úspech iniciatívy najdôležitejšou podmienkou, stále ich chýba 112 204,“ poznamenala.

Slovensko prekročilo minimum začiatkom októbra a pripojilo sa tak k Belgicku, Bulharsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku a Slovinsku, ktoré dosiahli 100 percent potrebných podpisov. Pre úspech iniciatívy je nevyhnutné, aby aspoň sedem členských štátov Európskej únie dosiahlo požadované minimum podpisov. „Táto podmienka je už splnená,“ doplnila. Iniciatívu možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu.

Vivisekcia je chirurgický zákrok či dlhodobejší experiment na zvierati vykonávaný zaživa a bez umŕtvenia. Iniciatíva Stop vivisekcii vznikla po protestoch európskych občanov proti schváleniu smernice Európskeho parlamentu z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely. Občania v nej vyzývajú Európsku komisiu, aby kontroverznú smernicu zrušila a predložila nový návrh obsahujúci zákaz pokusov na zvieratách pri biomedicínskych a toxikologických výskumoch. „Bolesť a utrpenie bezbranných bytostí pri krutých pokusoch, medzi ktoré vivisekcia nepochybne patrí, musia byť jednoznačne označené za neprijateľné pre prax,“ poznamenala pre agentúru SITA Selma de Donnová z organizácie Sloboda zvierat.

Smernica EÚ neobmedzila týranie zvierat pri pokusoch, pričom politiky Európskej únie musia brať do úvahy potreby a ochranu zvierat ako cítiacich bytostí. Článok 13 Zmluvy o fungovaní Európskej únie hovorí „Pri formulovaní a vykonávaní politiky Únie v oblasti poľnohospodárstva, rybného hospodárstva, dopravy, vnútorného trhu, výskumu a technologického rozvoja a kozmického priestoru, berie Únia a členské štáty maximálny ohľad na požiadavky blaha zvierat ako cítiacich bytostí, pričom rešpektujú zákonné a správne ustanovenia a zvyky členských štátov týkajúce sa najmä náboženských rituálov, kultúrnych tradícií a regionálneho dedičstva.“ Podľa iniciátorov celoeurópskej petície Stop vivisekcii musí byť ochrana týchto práv uznaná ako priorita Európskej únie a zabezpečená jednotným právnym rámcom na európskej úrovni.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať