MOSKVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – V dôsledku vážnej eskalácie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more, mimoriadne zasadne Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).
Oznámila to americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že zasadnutie rady zvolali na 11:00 newyorského času (17:00 stredoeurópskeho času). O mimoriadne stretnutie požiadalo Rusko, píše spravodajský portál BBC.
Do remorkéra narazila ruská loď
Situácia v Kerčskom prielive sa vyostrila, keď sa cezeň snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora a zaútočilo ne ruské námorníctvo.
Rusi v Kerčskom prielive strieľali na ukrajinské lode, obe strany sa obviňujú z vyprovokovania zrážok
Rusko tvrdí, že údajne prieliv dočasne uzatvorilo ale Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dva ukrajinské delové člny Rusi strieľali a všetky tri lode nakoniec zadržali.
Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov Rusi zadržali 23 námorníkov, pričom šesť pri incidente utrpelo zranenia, dvaja z nich vážne. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zranenia utrpeli traja ľudia.
Protest pred ruským veľvyslanectvom
Obe krajiny sa z incidentu navzájom obviňujú. Podľa Ruska Ukrajina pripravila a zorganizovala „provokácie“.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko zase na zasadnutí ukrajinskej Rady pre Národnú bezpečnosť a obranu označil ruské konanie za „nevyprovokované a bláznivé“. Ukrajinskí poslanci budú v pondelok hlasovať o tom, či krajina vyhlási stanné právo.
Proti zadržaniu lodí protestovali pred ruským veľvyslanectvom v Kyjeve desiatky ľudí. Pred budovou sa zišlo približne 50 až 100 demonštrantov. Niektorí pred veľvyslanectvo položili papierové loďky, iní zase hádzali dymové granáty a zapaľovali pneumatiky naskladané pred budovou.
Rusko zablokovalo priechod tankerom
Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 sú Kerčský prieliv aj Azovské more spoločnými teritoriálnymi vodami. Ruské námorníctvo však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje prítomnosť v Kerčskom prielive, najmä odkedy Rusko sprevádzkovalo Kerčský most spájajúci polostrov Krym zabratý Ukrajine s ruským vnútrozemím.
Rusko v nedeľu zablokovalo priechod popod most tankerom a desiatky nákladných lodí tak uviazli a čakajú, kedy budú môcť pokračovať ďalej. Ako dlho bude uzavretie prielivu trvať Rusko neoznámilo, dlhodobé uzavretie by sa ale rovnalo ekonomickej blokáde ukrajinských miest na pobreží Azovského mora, pripomína agentúra AP.
Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránok www.bbc.com a www.theguardian.com.