Ceny amerických akcií išli nadol
Americký akciový trh v stredu v úvode obchodovania oslabil o viac ako 2 %, keďže rast výnosov z talianskych vládnych dlhopisov vyvolal obavy z vystupňovania dlhovej krízy eurozóny.
Sľub talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, že odstúpi, nedokázal trhy presvedčiť, že krajina bude schopná zrealizovať ekonomické reformy.
Priemyselný index Dow Jones po otvorení amerických akciových trhov oslabil o 2,29 % na 11 891,59 bodu, index Standard & Poor’s 500 si odpísal 2,51 % a klesol na 1 243,90 bodu a technologický Nasdaq stratil 2,57 % a klesol na 2 657,33 bodu.
Nadol smerovali akcie finančných spoločností pre obavy z toho, ako európska dlhová kríza ohrozuje americké banky. Akcie Morgan Stanley zlacneli o 6,6 % a banka Goldman Sachs oslabila o 4,8 %. Index kapitálových trhov KBW stratil 4,2 %.
Odporúčame:
Taliansky premiér tvrdí, že ho zradili, podá demisiu
Sedempercentná hranica, ktorá predtým vytvorila nový rekord v histórii eurozóny, sa podľa odborníkov považuje za hranicu udržateľnosti.
Niektorí experti potvrdili, že ak sa výnosy dostanú nad úroveň 7 %, Taliansko sa dostane do situácie, z ktorej už niet návratu. Krajina sa tak namiesto Grécka stala epicentrom dlhovej krízy eurozóny.
„Veľa ľudí hovorí o týchto úrovniach. Ak to bude iba na chvíľu, nejde o problém, ale naozaj je tu pocit, že ide o koniec hry,“ povedal jeden z obchodníkov.
Investori a obchodníci uviedli, že Európska centrálna banka (ECB) v stredu opäť vstúpila na trh. S cieľom znížiť výnosy z talianskych dlhopisov ich ECB na sekundárnom trhu nakupuje už od augusta.
„Problémom je to, že v istom zmysle sa obchodníci nemôžu talianskych dlhopisov vzdať, ak sa nenájde alternatívny kupec,“ povedal Gary Jenkins zo spoločnosti Evolution Securities. Dodal, že v prípade, ak by ECB by oznámila, že dlhopisy už nebude kupovať, výnosy by sa dostali na dvojcifernú úroveň. Banka hovorí, že nákupy talianskych štátnych cenných papierov sú podmienené tým, že krajina zrealizuje ekonomické reformy.
ECB však podľa obchodníkov nestrácala čas. „ECB nakupuje v slušných objemoch,“ povedal investor z londýnskeho hedžového fondu.
„Núti vás to čudovať sa, akú veľkú silu banka má,“ dodal. ECB, ktorá je takmer jediným kupcom talianskych dlhopisov, však podľa obchodníkov pravdepodobne bude musieť konať agresívnejšie, aby zastavila najnovšiu vlnu krízy. Banka by mohla využiť neobmedzenú moc, ak by začala tlačiť peniaze rovnako ako americký Federálny rezervný systém a britská centrálna banka. Pre ECB a pre Berlín by to však znamenalo, že zašla príliš ďaleko.