BRUSEL 13. septembra (WebNoviny.sk) – Krátko pred začiatkom neformálneho summitu EÚ v Bratislave vyzval luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn na vylúčenie Maďarska z tohto zoskupenia.
„Ten, kto ako Maďarsko stavia ploty proti ľuďom utekajúcim pred vojnou alebo porušuje slobodu tlače a nezávislosť súdnictva, by mal byť dočasne alebo v prípade potreby navždy vylúčený z Európskej únie,“ povedal Asselborn v rozhovore pre utorkové vydanie nemeckého denníka Die Welt. Podľa neho je to jediný spôsob, ako zachovať súdržnosť a hodnoty EÚ. Asselborn sa v tejto súvislosti vyslovil aj za zmenu požadovanej jednomyseľnosti v zmluvách o EÚ: „Pomohlo by, keby sa pravidlá zmenili tak, že pozastavenie členstva krajiny EÚ si už nebude vyžadovať jednomyseľnosť“.
Asselbornovi sa nepáči postoj k utečencom
Služobne najstaršiemu šéfovi diplomacie EÚ sa konkrétne nepáči, ako sa vláda premiéra Viktora Orbána stavia k utečencom. „S ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnu, sa zaobchádza skoro horšie ako s divými zvieratami,“ myslí si. „Plot, ktorý Maďarsko stavia, aby zastavilo utečencov, je stále dlhší, vyšší a nebezpečnejší. Maďarsko nie je ďaleko od toho, aby začalo po utečencoch strieľať. Každý, kto chce plot prekonať, musí očakávať to najhoršie,“ vyhlásil ďalej Asselborn.
Ak by sa táto krajina chcela stať členom EÚ dnes, nemala by šancu byť prijatá, pretože by to okrem iného poškodilo obraz Európy vo svete, dodal. „Ľudia ako Orbán môžu za to, že Európska únia sa vo svete javí ako únia, ktorá si navonok osobuje obranu hodnôt, ale vo vnútri už nie je schopná tieto hodnoty dodržiavať. A to sa deje v krajine, z ktorej v roku 1956 utiekli státisíce ľudí pred Sovietmi do Európy,“ povedal Asselborn.
Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka v utorok odmietol výzvu šéfa luxemburskej diplomacie na vylúčenie Maďarska z EÚ. Vyjadril tiež nesúhlas s predstavou akejsi „únie v Únii“, o ktorej po pondelkovom prijatí na Pražskom hrade hovoril prezidentský kandidát Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer. Informovala o tom tlačová agentúra DPA, ako aj české elektronické médiá.
Plebiscit o kvótach je o zachovaní identity, vyhlásil Fidesz
Szijjártó označil Asselborna za nihilistu
„Nebudeme vytvárať žiadne únie v Únii, ani nikoho vylučovať. Európa musí spolupracovať a zostať súdržná,“ povedal Sobotka. Negatívny postoj k vízii Norberta Hofera zaujal aj zahraničnopolitický expert koaličného hnutia ANO Pavel Telička. Hoferova predstava sa v mierne pozmenenej podobe zhoduje s opakovane vysloveným názorom českého prezidenta Miloša Zemana o zmysluplnosti rozšírenia spolupráce krajín Vyšehradskej štvorky s Rakúskom, respektíve Slovinskom.
Telička pre verejnoprávny Český rozhlas v tejto súvislosti vyhlásil: „To je zase trochu chybná hypotéza a chybný zámer, pretože pokiaľ Česká republika chce ošetrovať svoje záujmy a zároveň byť spoľahlivým aktívnym členom Európskej únie, musí predovšetkým hľadať spojencov naprieč EÚ, a nie sa sústreďovať na nejakú úniu v rámci Únie“.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vo svojej reakcii na výroky šéfa luxemburskej diplomacie označil Asselborna za „nihilistu“, ktorý neúnavne pracuje na likvidácii európskej bezpečnosti a kultúry. „Je zvláštne, že Asselborn a Jean Claude Juncker, ktorí pochádzajú z krajiny ‚optimalizácie daní‘, hovoria o znášaní spoločného bremena, čo ale v našom ponímaní znamená, že Maďarsko má znášať bremeno za chyby iných,“ povedal Szijjártó, podľa ktorého vláda v Budapešti takýto model odmieta.
Webera z CSU znepokojuje skôr Poľsko
O členstve Maďarska v Európskej únii prebieha „nezmyselná pseudodiskusia“, vyhlásil v utorok predstaviteľ nemeckej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Manfred Weber. Reagoval tak na vyhlásenia Jeana Asselborna. „Maďarsko je a zostane členom Európskej únie,“ vyhlásil Manfred Weber pre noviny Neue Osnabrücker Zeitung s tým, že o vylúčení tejto krajiny z únie nemôže byť ani reči.
Podľa jeho názoru Asselbornovo vyjadrenie pre nemecký Die Welt poškodzuje úniu, pretože práve podobné výroky vedú k nespokojnosti s úniou. „Treba s tým skoncovať,“ zdôraznil a dodal, že na blížiacom sa neformálnom summite EÚ v Bratislave už bez účasti Británie treba prezentovať jednotu celého spoločenstva.
EÚ musí, prirodzene, dohliadať na to, aby členské štáty rešpektovali a uplatňovali jej základné hodnoty, ale v tejto súvislosti nemožno Maďarsko kritizovať, pretože „vždy realizovalo všetky návrhy Bruselu“, vyhlásil Weber. Podľa jeho slov však procesy v Poľsku naopak dávajú dôvod na znepokojenie. Vyplýva to z úryvkov jeho vyjadrení pre stredajšie vydanie spomínaného periodika.
Podpredseda AfD označil vyjadrenia za groteskné
Za „groteskné“ označil vyjadrenia šéfa luxemburskej diplomacie Jeana Asselborna podpredseda euroskeptickej a protimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland. Podľa jeho slov je paradoxné, že si Maďarsko vyslúžilo kritiku za realizáciu platného práva Európskej únie v praxi. „Zdá sa, že držať sa zákonov a dohôd nepatrí z pohľadu niektorých funkcionárov EÚ k európskym hodnotám,“ vyhlásil nemecký opozičný politik.
Gauland vyzdvihol prínos Maďarska k ochrane hraníc Schengenu i vonkajších hraníc EÚ a konštatoval, že namiesto vylúčenia z EÚ by si zaslúžilo Cenu Karola Veľkého (udeľovanú za zásluhy o starý kontinent a jeho zjednotenie). Politik AfD nešetril migračnú politiku únie, ktorej nositeľmi sú, ako konštatoval Merkelová, Juncker, Schulz, ale aj Asselborn a ktorá už viedla Britov k rozhodnutiu odísť z únie. Minimálne Jean Asselborn sa z toho vôbec nepoučil. „Politici ako on sa stávajú hrobármi pôvodnej európskej idey,“ dodal Alexander Gauland.