Maďari skúšajú nervy Únie, vláda vyzýva na ´nie´ imigrantom

Utečenci, imigranti
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 5. júla (WebNoviny.sk) – Občania Maďarska budú môcť 2. októbra ako prví v Európskej únii vyjadriť svoj názor na prisťahovaleckú politiku Bruselu. Vyhlásil to v utorok v Budapešti minister riadiaci kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán, podľa ktorého Maďari tak v referende môžu odkázať Únii, či túto politiku podporujú alebo odmietajú.

Podľa spravodajského servera hirado.hu Rogán ďalej povedal, že kabinet vyzýva občanov, aby povedali „nie“ nútenému presídľovaniu cudzincov. „V plebiscite sa majú občania vyjadriť, či súhlasia s Bruselom alebo s maďarskou vládou,“ dodal.

Minister zdôraznil, že prioritou maďarskej vlády bude aj naďalej ochrana hraníc a zastavenie prisťahovalectva. Pripomenul, že v utorok bola posilnená ochrana južných hraníc Maďarska. V Čongrádskej a Báčsko-malokumánskej župe sa zdvojnásobil počet hliadkujúcich policajtov i vojakov. Armáda prevelila k hraniciam 6100 vojakov a polícia poslala ďalších 6000 policajtov. „Znamená to, že maďarské hranice priebežne stráži 6000-10.000 ľudí,“ uzavrel Rogán.

Prezident János Áder v utorok vypísal na 2. októbra referendum o povinnom presídlení nemaďarských občanov do Maďarska. „Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?“ – znie otázka referenda, ktoré iniciovala vláda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe János Áder