Východ Slovenska a jeho problémy nemôžu ostať bokom, Boris Kollár predstavil návrh reformy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SME RODINA BORIS KOLLAR
Sprava: Podpredseda hnutia Milan Krajniak a predseda hnutia Boris Kollár. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Rozvoj dopravnej infraštruktúry a podpora pôdohospodárstva na východe Slovenska nemôže ostať bokom, odznelo na regionálnej konferencii hnutia Sme rodina – Boris Kollár v Prešove.

Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie hnutia, na konferencii predstavili návrh reformy pre oblasť poľnohospodárstva a dopravy v regióne Šariša, Spiša a Horného Zemplína.

Oblasť má nejasnú perspektívu

„Je faktom, že regióny Šariša, Spiša, Zamaguria a Horného Zemplína bez poriadnej cestnej infraštruktúry výrazným spôsobom zaostávajú za inými regiónmi Slovenska. O tom, že Stará Ľubovňa, Svidník, Humenné sú trochu odrezané od sveta netreba hádam nikomu pripomínať, pričom mnohí mladí ľudia odtiaľ odišli a oblasť tak má nejasnú perspektívu. Je však aj zrejmé, že kompetentné štátne orgány nemajú východné úseky R4 pripravené a nie sú ani peniaze na samotnú výstavbu“, uviedol na konferencii predseda hnutia Boris Kollár.

Podľa tímlídra hnutia pre dopravu a výstavbu Miloša Svrčeka, chýbanie kvalitnej cestnej infraštruktúry spôsobuje, že sa okresy na východe Slovenska odborne aj ľudsky vyprázdňujú. „Výsledkom dlhodobého ignorovania všetkých vlád v Bratislave je nielen chýbajúca diaľnica na východ, ale aj postupný nedostatok technicky a odborne zdatných pracovníkov, ktorí by sa na východe krajiny dokázali uživiť,“ dodal

Vízia rozvoja dopravy

Ísť do budovania diaľnic v polovičnom profile v čase, keď nám prognózy hovoria, že sa intenzita dopravy do dvadsiatich rokov stúpne o 4000 vozidiel v priemere za deň, je podľa hnutia podvodom na motoristoch a ľuďoch žijúcich na východe Slovenska.

Hnutie Sme rodina – Boris Kollár v rámci svojho programu v oblasti vývoja slovenskej dopravy predkladá víziu rozvoja dopravy, ktorá bude zohľadňovať očakávaný vývoj národného ako aj európskeho dopravného a výrobného priemyslu a nie ísť do pokusov v podobe budovania polovičných profilov.

Rozvoj rodinných fariem

V oblasti pôdohospodárstva hnutie predstavilo koncepciu rozvoja Prešovského kraja v oblasti rozvoja tradičnej poľnohospodárskej výroby s vysokou pridanou hodnotou.

„Podpora rozvoja zemiakárstva, ovocinárstva, živočíšnej výroby a ich spracovania do polotovarov a hotových výrobkov je jedna z mála ciest, ako dnešným zabudnutým regiónom Šariša, Spiša a Horného Zemplína vrátiť ich dôležitosť a dôstojnosť z pohľadu zabezpečenia potravinovej bezpečnosti štátu,“ uviedol tímlíder pre poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta.

 

Ako strategické pre uvedené regióny hnutie vidí podporu malého a stredného podnikania, rozvoj rodinných fariem ale hlavne investície do spracovateľských podnikov na spracovanie surovín vyprodukovaných v Prešovskom kraji. Zabezpečiť to má séria ekonomických a legislatívnych opatrení s výhľadom na desať rokov.

Vyplácanie dotácií

V rámci spravodlivého usporiadania pozemkových vzťahov chcú vytvoriť novú legislatívu, ktorá zjednotí dnešnú zložitú pozemkovú legislatívu do uceleného zákona o pôde.

„Nevyhnutné je usporiadanie vlastníckych a nájomných vzťahov k pôde a jednoznačne vyplácanie dotácií iba na tú pôdu, ku ktorej má príjemca dotácií centrálne registrovaný právny vzťah vo forme vlastníckeho vzťahu, nájomnej zmluvy, alebo iného právne relevantného vzťahu,“ uvádza hnutie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár