LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) – Na Islande v sobotu vybuchla najaktívnejšia miestna sopka Grimsvötn, ktorá bola nečinná už od roku 2004.
Európa okamžite spozornela a pýta sa, či výbuch nebude mať podobné následky ako minuloročné erupcie sopky Eyjafjallajökull, ktoré spôsobili niekoľko týždňov trvajúce výpadky v leteckej doprave nad kontinentom a dopravný chaos.
Podľa Islandského meteorologického úradu to však je nepravdepodobné. Islandský úrad letovej kontroly Isavia zatiaľ zakázal lietadlám využívať vzdušný priestor v okolí 120 námorných míľ (zhruba 220 km) od sopky, ktorá sa nachádza pod ľadovcom Vatnajökull na juhovýchode Islandu.
„Zatiaľ sme uzatvorili len túto oblasť a počkáme, ako sa bude oblak sopečného prachu správať,“ informuje hovorkyňa úradu Hjördis Gudmundsdóttir.
Internetová stránka britskej vysielacej spoločnosti BBC cituje islandského meteorológa Hjörleifura Sveinbjörnssona, podľa ktorého siahali erupcie bieleho popola až do výšky 15 kilometrov. „Je to veľká erupcia, ale je nepravdepodobné, že sa zopakuje scenár z minulého roka,“ hovorí.
Uzatvorili hlavné letisko, sopečný popol nabral smer Grónsko
Na Islande v nedeľu uzatvorili medzinárodné letisko v Keflavíku po tom, čo islandský vzdušný priestor zaplavili erupcie sopečného prachu zo sopky Grimsvötn. Ako informovala hovorkyňa islandského úradu letovej kontroly ISAVIA Hjördis Gudmundsdóttirová, letisko odstavili o 10.30 SELČ a najmenej niekoľko hodín potrvá stav, počas ktorého letisko nebude prijímať ani odbavovať žiadne lety. Podľa Gudmundsdóttirovej už krajina uzatvorila takmer celý svoj vzdušný priestor.