Výbor odmietol výhrady prezidenta k sociálnym službám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Banskobystrická župa predáva sa zbavuje majetku
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Parlamentný sociálny výbor neakceptoval pripomienky prezidenta Ivana Gašparoviča k novele zákona o sociálnych službách. Väčšina členov výboru odporučila schváliť prezidentom vetovanú novelu v pôvodnom znení.

Hlava štátu požadovala, aby sa u ľudí, ktorým sa začala sociálna služba poskytovať najneskôr do 29. februára 2012, pri platení úhrady za sociálnu službu neprihliadalo na nehnuteľnosť, ktorú osoba užíva na trvalé bývanie pred začatím poskytovania sociálnej služby. Takáto úprava by totiž bola podľa prezidenta retroaktívna. Poslanci by mali o novele zákona po dohode v poslaneckom grémiu hlasovať až na januárovej schôdzi.

Rovnaká výška príspevku

Podľa novely zákona o sociálnych službách sa má všetkým obecným zariadeniam a neverejným poskytovateľom vybraných druhov sociálnych služieb poskytovať rovnaká výška finančného príspevku na zabezpečenie prevádzky podľa jednotlivých druhov služieb zo zdrojov štátneho rozpočtu. Priamo zákonom sa pritom stanovuje minimálna výška úhrady za sociálne služby dlhodobej starostlivosti, a to v sume najmenej 50 % ekonomicky oprávnených nákladov na sociálnu službu určených obcami a vyššími územnými celkami v ich všeobecne záväzných nariadeniach. Táto zmena by sa mala podľa ministerstva práce v praxi premietnuť zvýšením príjmov samospráv.

Sprísnenie podmienok prijatia

Dôchodca
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

S cieľom podporiť zotrvanie klienta v prirodzenom domácom prostredí a znížiť tlak na kapacity zariadení pre seniorov, sa tiež sprísňujú podmienky na prijatie klienta do takéhoto typu zariadenia zvýšením stupňa odkázanosti na vznik nároku na sociálnu službu. „So zámerom zvýšiť participáciu a zodpovednosť klienta a jeho rodiny na úhrade nákladov za sociálnu službu, a tým aj príjmy do rozpočtov obcí a vyšších územných celkov, sa navrhuje zohľadňovať nielen súčasný príjem a majetok prijímateľa sociálnej služby, ale prihliadať aj na príjem získaný predajom jeho nehnuteľného majetku v posledných piatich rokoch,“ objasňuje ministerstvo práce, z ktorého dielne návrh vyšiel.

Oddialenie povinností poskytovateľov

Novela má tiež oddialiť viacero povinností poskytovateľov sociálnych služieb, ako je plnenie personálnych štandardov a debarierizácia zariadení, čím sa podľa ministerstva vytvára priestor na použitie existujúcich finančných zdrojov na riešenie krízovej situácie v sociálnych službách. Keďže návrh zákona je podľa rezortu práce reakciou na krízovú situáciu vo financovaní sociálnych služieb, navrhované zmeny majú byť len na prechodné obdobie a nemožno ich považovať za systémové riešenie poskytovania a financovania sociálnych služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať