Tím slovenských a českých špecialistov na kybernetickú obranu obsadil piate miesto v najväčšom medzinárodnom cvičení v oblasti kybernetickej obrany Locked Shields 2022. To organizovalo Centrum výnimočnosti Organizácie severoatlantickej zmluvy (NATO) pre kybernetickú obranu v estónskom Talline. Cvičenie pripravovali šesť mesiacov a zúčastnilo sa ho 24 tímov z 32 krajín sveta. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková v tlačovej správe.
„Doména pôsobnosti našich profesionálov v oblasti kybernetickej obrany je čoraz dôležitejšia a rozsiahlejšia vrátane neustále sa vyvíjajúcich hybridných hrozieb. Som rád, že Locked Shields 2022 opäť veľmi kvalitne preverilo spôsobilosti pri obrane civilných a vojenských IT systémov a systémov kritickej infraštruktúry, a to navyše s vynikajúcim výsledkom pre slovensko-český tím,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Slovensko zastupovali najmä špecialisti z ozbrojených zložiek, ale aj zo štátnej správy a súkromného sektora.
Prednosťou cvičenia Locked Shields 2022 bol jeho rozsah a komplexnosť. Išlo o technické cvičenie, kde proti sebe stáli tímy z jednotlivých zúčastnených krajín, ktorých cieľom bolo brániť zverenú infraštruktúru, pričom ostatné tímy na infraštruktúru, naopak, útočili. Účastníci bránili napríklad elektráreň, vodáreň, satelitný systém, 5G siete, banky, či interné systémy ozbrojených síl pred kybernetickými útokmi, ktoré mali za cieľ vyradiť tieto zariadenia z prevádzky.
Okrem technickej časti bolo cvičenie zamerané aj na netechnické aspekty, ako napríklad právne, komunikačné a analytické rozmery kybernetických útokov. Jednotlivé tímy riešili otázky medzinárodného práva, strategickej komunikácie, analyzovali mediálne prostredie či rozoznávali šírenie dezinformácií. Dôležitá bola aj schopnosť nahlasovania incidentov a forenzná analýza. Slovensko a Česko sa cvičenia zúčastňujú pravidelne. V minulom roku slovenský tím obsadil siedme miesto, v roku 2016 dokonca vyhral.