Úrad britského komisára pre informácie v utorok vymeral videoaplikácii TikTok pokutu 12,7 milióna libier za zneužitie údajov detí a porušenie inej ochrany osobných údajov používateľov.
Úrad, ktorý vyšetroval porušenia ochrany údajov medzi májom 2018 a júlom 2020, uviedol, že TikTok umožnil v Spojenom kráľovstve v roku 2020 používať aplikáciu až 1,4 miliónu detí mladších ako 13 rokov. Stalo sa to napriek jeho vlastným pravidlám, ktoré zakazujú malým deťom zakladať účty.
Nesplnenie britských zákonov
TikTok dostatočne neidentifikoval a neodstránil účty detí mladších ako 13 rokov z platformy a hoci vedel, že aplikáciu používajú mladšie deti, nezískal súhlas od ich rodičov na spracovanie ich údajov, ako to vyžadujú britské zákony na ochranu údajov, vyjadril sa úrad.
Čínsku videoaplikáciu TikTok zakázala v parlamente ďalšia krajina, globálne obavy rastú
Britský orgán tiež vyhlásil, že TikTok nedokázal správne informovať ľudí o tom, ako ich údaje zhromažďuje, používa a zdieľa ľahko zrozumiteľným spôsobom. Bez týchto informácií je nepravdepodobné, že by mladí používatelia dokázali „urobiť informované rozhodnutia“ o tom, či a ako používať TikTok.
Platforma tiež nedokázala zabezpečiť, aby osobné údaje britských používateľov boli spracované zákonne, spravodlivo a transparentne, uviedol regulátor.
TikTok s verdiktom nesúhlasí
TikTok vyhlásil, že nesúhlasí s rozhodnutím dozorného orgánu. „Veľa investujeme, aby sme pomohli udržať menej ako 13-ročných mimo platformu a náš 40 000-členný bezpečnostný tím pracuje nepretržite, aby pomohol udržať platformu bezpečnú pre našu komunitu,“ uviedol vo vyhlásení. „Rozhodnutie budeme naďalej skúmať a zvažujeme ďalšie kroky,“ dodal.
Zákaz TikToku zo strany EÚ poškodí podnikateľskú dôveru. Únia by mala zladiť svoje slová so skutkami, odkazuje Čína
TikTok tvrdí, že zlepšil svoj systém registrácie, pretože už neumožňuje používateľom jednoducho deklarovať, že sú dosť starí, a hľadá ďalšie známky toho, že účet používa niekto mladší ako 13 rokov.
V utorok dostal TikTok ďalšiu ranu aj v Austrálii, ktorá sa stala ďalšou krajinou, kde aplikáciu zakázali na jej vládnych zariadeniach. Z bezpečnostných dôvodov tak urobili aj Európska únia či USA.