V roku 2021 sa Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sústredilo na rozvoj kybernetickej bezpečnosti, efektívne vynakladanie verejných zdrojov a budovanie proaktívnych služieb štátu.
Ako ďalej vyplýva z hodnotenia tohto roka zverejneného rezortom, za jeden zo zásadných úspechov považuje ministerka Veronika Remišová fakt, že v oblasti informatizácie štátu ušetrili 72 miliónov eur.
Ušetrené milióny na datacentre
„Klientelizmus dostal po mojom nástupe jasnú stopku. Bývalá vláda sa snažila narýchlo, mesiac pred parlamentnými voľbami, zrealizovať zaobstaranie zvyšku budovy dátového centra za vyše 39 mil. eur. Po dôkladnom posúdení zámeru sme sa rozhodli nové priestory pre datacentrum nekupovať a dátové centrum Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby sme presunuli z priestorov súkromnej firmy do priestorov štátnej spoločnosti. Iba na datacentre celkové úspory dosiahli viac ako 44 mil. eur,“ skonštatovala.
Remišovej ministerstvu sa podarilo ušetriť v oblasti informatizácie 72 miliónov eur
Ministerstvo tiež tento rok odštartovalo najväčšiu antibyrokratickú reformu v dejinách Slovenska. Novela zákona proti byrokracii prináša doteraz najväčšie rušenie výpisov a potvrdení. Už od začiatku budúceho roka tak občania nebudú musieť na úradoch predkladať 10 dokumentov, okrem iného kópiu sobášneho listu a rodného listu, potvrdenie o pobyte, či potvrdenie o pridelení IČO.
Automatický zápis údajov
Celkovo však štát ruší až 21 okruhov potvrdení, výpisov a formulárov v papierovej podobe, vďaka čomu občania a podnikatelia ušetria ročne viac ako 42 mil. eur. Medzi proaktívne služby, o ktoré sa pričinil rezort informatizácie, patrí tiež automatický zápis údajov o štatutároch do obchodného registra. Ministerstvo iniciovalo zmenu systému zápisu údajov tak, aby štát zapisoval údaje automaticky a podnikatelia nemuseli o zmenu žiadať a platiť za ňu.
Rezort zároveň pripravil pre plán obnovy a odolnosti časť venujúcu sa digitálnemu Slovensku s rozpočtom 580 mil. eur. Investície pôjdu do štyroch oblastí, a to elektronické služby štátu, digitálna ekonomika a inovácie, rozvoj digitálnych zručností seniorov a kybernetická a informačná bezpečnosť verejnej správy. Na odhaľovanie kybernetických zraniteľností bol zase vládnou jednotkou CSIRT vyvinutý systém Achilles. Ten proaktívne odhaľuje zraniteľnosti jednotlivých inštitúcií tak, aby ich mohli efektívne a rýchlo napraviť.