Počet kybernetických útokov v EÚ sa zdvojnásobil, mnohé sú súčasťou ruskej agresívnej vojny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kybernetický útok
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rušivé digitálne útoky, z ktorých mnohé boli vysledované na skupiny podporované Ruskom, sa v posledných mesiacoch v Európskej únii zdvojnásobili a zameriavajú sa aj na služby súvisiace s voľbami.

Výrazný nárast

Tvrdí to najvyšší predstaviteľ EÚ pre kybernetickú bezpečnosť Juhan Lepassaar. Šéf Agentúry Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) v rozhovore pre agentúru AP povedal, že od vypuknutia vojny na Ukrajine neustále pribúdajú útoky s geopolitickými motívmi.

Počet hacktivistických útokov proti európskej infraštruktúre sa od štvrtého štvrťroka 2023 do prvého štvrťroka 2024 zdvojnásobil,“ povedal Lepassaar v utorok neskoro večer v sídle agentúry v Aténach. „Je to dosť výrazný nárast,“ povedal.

Hrozba narušenia volebných kampaní

Občania z 27 členských štátov EÚ budú 6. až 9. júna hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré budú formovať aj výkonnú moc EÚ – Európsku komisiu. V súvislosti s inými voľbami, ktoré sa majú uskutočniť aj v Spojených štátoch, Británii a mnohých ďalších krajinách, upozornili bezpečnostné agentúry na hrozbu narušenia kampaní financovaných protivníkmi.

ENISA za posledných sedem mesiacov viedla cvičenia a intenzívne konzultácie s cieľom posilniť odolnosť agentúr súvisiacich s voľbami v EÚ. Vo výročnej správe za rok 2023 agentúra zaznamenala prudký nárast útokov ransomvéru a incidentov zameraných na verejné inštitúcie.

Súčasť ruskej agresívnej vojny

Lepassaar uviedol, že útočné metódy – hoci väčšinou neúspešné – boli často skúšané na Ukrajine predtým, ako sa rozšírili do krajín EÚ. „Toto je súčasť ruskej agresívnej vojny, ktorú fyzicky bojujú na Ukrajine, ale aj digitálne v celej Európe,“ povedal.

Odborníci tiež varujú, že na zacielenie na západných voličov sa so zvyšujúcou sa rýchlosťou používajú aj nástroje umelej inteligencie. Šíria sa tak nepravdivé informácie vrátane hyperrealistických video a zvukových klipov známych ako deepfakes.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaEurópsky parlament