Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR naplno odštartovalo projekt Digitálni seniori. Projekt je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške 41 miliónov eur.
Ako uviedol rezort investícií, cieľom projektu je umožniť osobám starším ako 65 rokov, a tiež zdravotne znevýhodneným osobám starším ako 18 rokov nadobudnúť digitálne zručnosti a poskytnúť im tablety s dátovými balíkmi. Zaregistrovalo sa približne 25-tisíc záujemcov o školenia, vyškolených je viac než 4 200 seniorov. V rámci školenia by mali absolvovať päť školení počas piatich týždňov.
„V súčasnosti sú spustené vo všetkých krajských mestách a v priebehu najbližších mesiacov sa rozšíria aj do menších miest,“ avizuje ministerstvo.
Seniori nemusia za školeniami cestovať
Minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) sa vyjadril, že seniori vďaka tomu nebudú musieť za školeniami cestovať, ale vyrazia za nimi do regiónov, aby mohli školenia absolvovať čo najbližšie k bydlisku. V rámci školenia by sa mali naučiť základy práce s digitálnymi zariadeniami, vyhľadávať informácie či komunikovať online. Priučiť by sa mali aj informačnej bezpečnosti.
Nenechajte sa oklamať: Ako odhaliť kybernetické hrozby v každodennom živote?
„Súčasťou piatich sedení je aj podpora, aby seniori po skončení školenia neopustili digitálny svet, ale naopak, aby sa stali jeho aktívnou súčasťou. Účastníci dostanú zoznam aplikácií, služieb a iných tipov, ako tablet používať ďalej. Napríklad, ako si vyhľadať recept, nájsť bohoslužbu či voľnočasové aktivity,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie inovácií a strategického rozvoja MIRRI SR Juraj Hošták.
„Vďaka spolupráci so ZMOS a Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa školenia rozšírili aj o mestá, ako napríklad Revúca, Medzilaborce, Sobrance, Sabinov či Svidník. Seniori môžu školenia absolvovať bezplatne a po ich skončení získajú výkonné tablety s dátovým balíkom 65 GB na 12 mesiacov,“ uviedol Raši.
Získajú plnohodnotné zariadenia
Seniori by mali získať plnohodnotné zariadenia, ktoré budú kompatibilné s Google aplikáciami a budú sa dať jednoducho používať, budú tiež v slovenskom jazyku a so zväčšeným písmom. Tablet by mal účastníkom školenia umožniť prístup na internet, aby mohli nadobudnuté zručnosti aplikovať do praxe.
Slovensko je na 17. mieste v celosvetovom rebríčku ukradnutých e-mailových adries a hesiel
„Po uplynutí dvanástich mesiacov budú mať možnosť využívať dáta za výhodných podmienok a do zariadenia si môžu stiahnuť všetky štátne aplikácie, ako Slovensko v mobile či aplikácie zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne,“ dopĺňa MIRRI SR.
Trvanie projektu
Projekt by mal trvať do polovice roka 2026. Jeho ambíciou je vyškoliť viac ako 105-tisíc seniorov a zdravotne znevýhodnených osôb. Na školenia sa možno registrovať prostredníctvom webstránky digitalniseniori.gov.sk, ale aj prostredníctvom infolinky či osobne v regionálnych centrách.
„Záujemcovia, ktorí sa registrovali už dávnejšie, sú v systéme evidovaní a pracovníci ministerstva ich budú kontaktovať. Nie je potrebné registrovať sa nanovo,“ uviedol rezort investícií.
Dni seniorov
Minister Raši tiež pozýva na Dni seniorov, ktoré jeho ministerstvo realizuje v rámci Mesiaca úcty k starším (október).
„Príďte aj vy na deň venovaný seniorom a ich aktívnemu zapojeniu do edukácie v digitálnych témach a využite šancu osobne sa registrovať na školenie digitálnych zručností,“ apeloval na seniorov.
Nie je nákup z Číny ako nákup z Číny. Prečo by ste na TEMU nemali nakupovať a používať aplikáciu?
Najbližšia roadshow by mala byť 14. októbra v Trnave, 24. októbra bude v hlavnom mesta a 29. októbra v Trenčíne. V Košiaciach sa bude konať 7. novembra a o deň neskôr bude v Prešove. Následne sa presunie do Žiliny, kde sa uskutoční 14. novembra, 21. novembra zavíta do Banskej Bystrice a 29. novembra aj do Nitry.
„V dnešnom rýchlom svete sa mení naozaj všetko a menia sa aj naši seniori. Kým roky dozadu sme ich vnímali ako tých, ktorí sedia na priedomí v obci, dnešní seniori sú veľmi aktívni. Zároveň s projektom prinášame silné zdravotné benefity, čo môžem potvrdiť ako lekár. Nové technológie prispievajú k spomaleniu starnutia, zlepšeniu kognitívnych funkcií, posilneniu pamäte aj k zlepšeniu psychiky,“ vraví Raši.