BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) možno bude musieť svoju finančnú kondíciu zlepšovať rýchlejšie, ako predpokladalo Ministerstvo zdravotníctva SR ako aj jej vedenie. Parlamentný zdravotnícky výbor totiž vo štvrtok odklepol pozmeňujúci návrh poslanca Stanislava Fořta (SaS), ktorým sa posúva účinnosť nových prísnejších podmienok posudzovania platobnej schopnosti poisťovní od 30. júna 2012. Vládny návrh zákona o zdravotných poisťovniach pritom predpokladá posun až od začiatku roku 2013.
Poslanci celkovo nemali proti posunutiu účinnosti výhrady. Iba podľa Ivana Vargu (Smer-SD) sa aktuálna situácia najväčšej poisťovne na trhu dala predpokladať a navrhovaná zmena ju nerieši, iba odďaľuje. Za riešenie označil opozičný poslanec navýšenie zdrojov pre rezort zdravotníctva. Minister Ivan Uhliarik však skonštatoval, že posun účinnosti prísnejšieho posudzovania platobnej schopnosti je nevyhnutný, najväčšia poisťovňa na trhu by totiž mala s ich splnením problémy a nedodržanie platobnej schopnosti päť mesiacov za sebou, znamená odobratie povolenia. „Nemôžeme dopustiť, aby sa Všeobecná zdravotná poisťovňa dostala do tohto ohrozenia,“ skonštatoval. Obdobne reagoval aj generálny riaditeľ poisťovne Marián Faktor.
S posunom účinnosti o pol roka dopredu však už rezort ako aj vedenie VšZP spokojní neboli. Podľa Faktora potrebuje poisťovňa dlhší čas, aby sa dokázala vyrovnať so svojím starým dlhom. Opätovne pripomenul už medializované nereálne účtovníctvo a prikrášlenie hospodárenie o asi 50 mil. eur. VšZP chce vysoký starý dlh riešiť najmä predajom pohľadávok a prebytočného majetku. Faktor predpokladá, že samotný proces predaja bez prípravy bude trvať približne rok. Obáva sa, že v prípade skoršej platnosti nových podmienok by sa poisťovňa dostala do časovej tiesne.
Naopak, posun účinnosti na polovicu roka 2012 privítala opoziční poslanci. Súhlasili s vysvetlením poslanca Fořta, že týmto spôsobom získa rezort zdravotníctva lepšiu vyjednávaniu pozíciu pre rozpočet na rok 2012. Ak by totiž nové podmienky začali platiť už od polovice roka 2012, ak by aj poisťovňa nové podmienky nespĺňala, hrozba straty povolenia by bola aktuálna až o päť mesiacov, teda v novembri toho istého roku. Súhlasil aj Štefan Zelník (SNS). Podľa neho dokáže zmena vytvoriť tlak na ďalšie dofinancovanie zdravotníctva. Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) označil koaličný návrh za rozumný nápad.
O novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá posun účinnosti predpokladá, by mal pritom už dnes rokovať parlament v druhom čítaní. Vládu ju schválila v stredu, odobrila aj jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Ako po rokovaní kabinetu uviedla premiérka Iveta Radičová, vláda používa a použije všetky dostupné procesy a nástroje, aby zabránila riziku, žeby sa VšZP mohla dostať do konkurzu.
Podľa vyjadrení generálneho riaditeľa poisťovne Mariána Faktora je poisťovňa aktuálne platobne schopná, teda spláca svoje záväzky do 30 dní od lehoty splatnosti. Ostatná novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá začne platiť od piatka 1. apríla, podmienky platobnej schopnosti sprísňuje, pridáva k nim sledovanie pomeru krátkodobých pohľadávok a záväzkov a kapitálovej primeranosti. Práve s ich napĺňaním by poisťovňa mohla mať problémy.
Momentálne podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou všetky zdravotné poisťovne plnia platobnú schopnosť. Ak by ju neplnili, úrad im môže, respektíve v niektorých prípadoch aj musí, uložiť sankcie. Môže ísť o uloženie finančnej pokuty, nariadenie ozdraveného plánu, zavedenie nútenej správy, ale aj zrušenie povolenia. V prípade tejto sankcie sa pritom od 1. apríla, kedy nadobúda účinnosť novela zákona, nič nemení. „Úrad zruší povolenie, ak zdravotná poisťovňa neplní platobnú schopnosť počas piatich za sebou nasledujúcich mesiacov,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová. Ako dodala, úrad môže zrušiť povolenie aj vtedy, ak zdravotná poisťovňa ani na výzvu nepreukáže úradu platobnú schopnosť v lehote určenej úradom.
Aktuálne navrhované posuny v účinnosti zákona budú mať podľa Miklášovej vplyv nielen na kritériá platobnej schopnosti, ale aj na nové podmienky zavedenia nútenej správy, ktorých účinnosť sa rovnako posunie na 1. január 2013. Ostatných sankcií sa zmeny nedotknú.
Iba v utorok minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a generálny riaditeľ VšZP informovali, že bývalé vedenie poisťovne viedlo nafúknuté, nereálne účtovníctvo a prikrášlilo si hospodársky výsledok o viac ako 50 mil. eur. Problémom bolo najmä preceňovanie pohľadávok a nesprávne vytváranie opravných položiek. Aktuálne sa ukázalo, že na minimálne pokrytie všetkých pohľadávok by bolo potrebných približne 65 mil. eur. O túto sumu by sa tak zvýšila minuloročná deklarovaná koncoročná strata 70 mil. eur a dosiahla by tak 135 mil. eur. Po zúčtovaní tejto straty by kleslo vlastné imanie poisťovne na 27 mil. eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou poisťovňou na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila so stratou takmer 70 mil. eur. V samotnom januári 2011 evidovala zisk necelých 1,7 mil. eur.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uskutočnil v septembri uplynulého roku v poisťovni dohľad. Jeho výsledkom bola séria ozdravných opatrení, ktoré VšZP musela prijať. K nim patrí zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia na mesačnej báze, zníženie nákladov na nákup zdravotnej starostlivosti, či optimalizácia siete pobočiek a počtu pracovných miest