Návšteva v ohrození
Návšteva ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča v Bruseli je v ohrození. Informovala o tom v piatok hovorkyňa Európskej únie Pia Ahrenkildeová-Hansenová, podľa ktorej je príčinou tohto stavu situácia po utorkovom odsúdení bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej.
Hovorkyňa potvrdila, že definitívne stanovisko v prípade Janukovyčovho príchodu do bruselského sídla EÚ bude známe už čoskoro. Podľa vyjadrení z Kyjeva však nič nenasvedčuje tomu, že by štvrtková Janukovyčova cesta a rokovania s lídrami 27-členného bloku mali byľ zrušené.
ODPORÚČAME:
Janukovyč vytvára druhé Bielorusko, píšu ukrajinské médiá
Súd poslal Tymošenkovú na sedem rokov do väzenia
Premiéri Petr Nečas, Donald Tusk a Viktor Orbán zároveň vyjadrili pochybnosti, či Ukrajina dodržiava a ochraňuje základné ľudské práva, čo patrí k najdôležitejším európskym štandardom.
Premiéri sa na tom zhodli na zasadaní Visegrádskej štvorky v Prahe, na ktorom sa pre vnútropolitickú krízu nezúčastnila slovenská premiérka Iveta Radičová.
“Podporujeme prozápadnú orientáciu Ukrajiny. Na druhej strane si však nevieme predstaviť, že by sme hladko ratifikovali asociačnú dohodu s Ukrajinou v situácii, keď v krajine nefunguje súdny system a bývalá premiérka Tymošenková je vo väzení,” povedal český predseda vlády Nečas. Podľa poľského premiéra Tuska uväznenie expremiérky znamená, že Ukrajina nespĺňa európske štandardy.
V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda poľskej vlády Donald Tusk ako zástupca rotujúceho predsedníctva EÚ. „Ochrana ľudských práv je najdôležitejším európskym štandardom a kým je expremiérka Tymošenková vo väzení, môžeme sotva povedať, že Ukrajina spĺňa európske štandardy,“ cituje jeho slová tlačová agentúra AFP. „V tejto záležitosti budeme dôslední, pretože nás k tomu zaväzujú dejiny našich národov,“ dodal Tusk.
OBRAZOM: Odsúdenie ukrajinskej expremiérky
Ukrajinský súd odsúdil tento týždeň Tymošenkovú na sedem rokov väzenia za prekročenie právomocí pri uzavretí údajne nevýhodnej dohody o nákupe plynu s Ruskom v roku 2009, keď stála na čele vlády. Medzinárodné spoločentsvo verdikt ostro kritizovalo ako politicky motivovaný.
Ukrajinská prokuratúra začala proti Tymošenkovej ďalšie stíhanie, tentokrát za spreneveru štátnych financií. Európska únia už varovala ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, že prenasledovanie expremiérky povedie k zhoršeniu vzťahov a zmarí šance Kyjeva na uzavretie asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode.
Vzhľadom na pád slovenskej vlády sa pražský summit takzvanej Visegrádskej štvorky (V4) koná bez prítomnosti Ivety Radičovej a Bratislavu na ňom zastupuje veľvyslanec Peter Brňo.