Novela zákona o povinnej predškolskej výchove je zlá, problém zanechá budúcej vláde, peniaze z eurofondov už na to nebudú. Tvrdí to prvý rómsky europoslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Peter Pollák, ktorého stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
Do materskej školy potrebujú ísť skôr
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) presadil novelu zákona o povinnej predškolskej výchove pre všetky deti od piatich rokov. Podľa Polláka Ravasz nepočúval slová expertov, odborníkov, učiteľov, ľudí z terénu, ktorí jednoznačne hovoria o tom, že to nepomôže.
„Deti zo znevýhodneného prostredia potrebujú ísť do škôlky minimálne od troch rokov, aby prekonali jazykové, kultúrne a sociálne rozdiely. Zároveň nerešpektuje hlas matiek, rodičov, ktorí vedia a chcú vychovávať svoje dieťa doma a do škôlky ho dať nechcú,“ uviedol bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Pollák.
Prezidentka Čaputová podpísala zákon o povinných škôlkach, ministerka Lubyová jej krok víta
„Opakovane sme predložili návrh o povinnej škôlke pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, pod ktorý by spadalo aj veľa rómskych detí z osád. Keď mala vláda vrátane Mosta možnosť podporiť tento návrh, na ktorom sa pracovalo dlho, odborne s množstvom expertov ako aj s ľuďmi z praxe, otočili sa deťom chrbtom. Ako začali, tak aj končia. Na začiatku sľubovali, na konci tiež len sľubujú,“ uviedol Pollák.
Reči a plané sľuby
Namiesto toho, aby podľa Polláka vláda prezentovala, čo za roky vládnutia reálne urobila s historicky najväčším balíkom peňazí 380 miliónov eur, ktorý im Pollák zanechal, len sľubuje, že nová vláda bude riešiť vzdelávanie rómskych detí tak, ako si to oni sami predstavujú.
„Už v apríli 2016 strana Most-Híd hovorila o tom, že spustí predškolské vzdelávanie rómskych detí. Po troch rokoch to isté. Spustíme predškolské vzdelávanie rómskych detí. Reálne je rok 2019, predškolské vzdelávanie spustené nie je. Sú tu len reči a plané prísľuby. Sľub, ktorý dávajú dnes, má však splniť niekto iný. Absolútne zlyhali,“ vyjadril sa Pollák.
Smerácke obedy nebudú v Nitre zadarmo, mesto zvýšilo poplatok za režijné náklady školskej jedálne
„Mohli využiť 380 miliónov eur, ktoré boli alokované len pre Slovensko na riešenie rómskej problematiky. Mali jedinečnú možnosť, aby odobrali extrémistom agendu. Namiesto toho s veľkou pravdepodobnosťou peniaze minuli, problém zanechali a extrémistov len posilnili,“ povedal. Ako ďalej uviedol, vláda z riešení rómskej problematiky na Slovensku vynechala komplexný prístup.
Treba vytvoriť nové miesta v škôlkach
Je dôležité dostať každé dieťa do škôlky. Uviedol to na stredajšej tlačovej besede splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu školského zákona, ktorá zavádza povinnú predškolskú prípravu pre každé päťročné dieťa.
Ravasz toto opatrenie navrhoval od svojho nástupu do funkcie splnomocnenca. Opatrenia týkajúce sa povinných škôlok nadobudnú účinnosť 1. januára 2021, čím vytvorili čas na implementáciu. Podľa Ravasza je potrebné vytvoriť najviac osemtisíc nových miest v škôlkach. „Je to maximálne číslo, ak nechceme vytlačiť mladšie deti zo škôlky,“ dodal.
Všetky päťročné deti budú od roku 2021 musieť chodiť do škôlky, parlament schválil novelu zákona
Ravasz podotkol, že postupne chcú zo systému odstrániť nultý ročník. „V školskom roku 2022-2023 zmiznú nulté ročníky zo systému,“ uviedol. „Rodičia, ktorí preferujú domácu výchovu, nemáme s tým problém, ale rodič potrebuje maturitu. Postarali sme sa, aby nevypadli súkromné škôlky, alternatívne formy, ktoré vyzerajú inak ako štandardné materské školy,“ dodal.
Budujú nové, rekonštruujú staré
Schválenie novely zákona splnomocnenec považuje za „odrazový mostík“. Úrad splnomocnenca už pracuje na ďalších podporných opatreniach, ktoré pomôžu, aby sa povinná predškolská príprava úspešne uplatnila aj v praxi.
„Budujeme nové škôlky, rekonštruujeme staré. Pracujeme aj na tom, aby sme v škôlkach mali dostatok učiteľov a asistentov. Zamerali sme sa aj na prácu s rómskymi rodičmi,“ uviedol s tým, že pracujú na tom, aby rómske mamičky pôsobili v škôlkach ako pomocná pracovná sila.
V stredu bude prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorá má za úlohu nastavenie podporných opatrení k zákonu o povinnej predškolskej výchove. Ravasz priblížil, že samosprávy vybudujú nové kapacity prevažne z eurofondov, z ktorých bolo vyčlenených 130 miliónov eur.
Lepšia zaškolenosť detí
Podľa ministerstva školstva je táto novela jeden zo zásadných krokov, ktorý pomôže zlepšiť výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach a zároveň pomôže dosiahnuť zaškolenosť u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Parlament na júnovej schôdzi parlamentu schválil návrh poslancov vládnej koalície, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti. Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov.
Povinná škôlka môže zabrániť nesprávnemu zaradeniu aj rómskych detí do špeciálnych škôl
Povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Predkladateľmi tohto návrhu boli Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd). So zavedením povinnej škôlky nesúhlasí opozícia, rodičia detí so zdravotným znevýhodnením či Slovenská komora učiteľov.