Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ školstva) rokovala s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD), minister školských odborárov informoval o pripravovaných zmenách i rozpočte pre svoj rezort na budúci rok.
Členovia Rady zas ministrovi pripomenuli požiadavky odborov v súvislosti s odmeňovaním zamestnanectva, pracovnými podmienkami, ale aj požiadavky zjednotenia financovania zamestnancov škôl a školských zariadení.
Nesúhlasia s rozpočtom na budúci rok
Rada vo vyhlásení, ktoré prijala na konci rokovania, skonštatovala, že pozitívne vníma kroky ministerstva i komunikáciu so sociálnymi partnermi. OZ školstva ale dodalo, že nie sú spokojní s financovaním regionálneho a vysokého školstva na Slovensku.
Školskí odborári vyjadrili nesúhlas s budúcoročným štátnym rozpočtom, jeho návrh podľa nich nezohľadňuje žiadnu valorizáciu platov zamestnancov v školstve na rok 2025.
Navýšenie prostriedkov v rozpočte pre rezort školstva si vyžiadala zmena financovania škôlok alebo kurikulárna reforma, uviedol Drucker
„Jednorazová odmena v sume 800 eur v roku 2025 nespĺňa požiadavku na zvyšovanie tarifných platov ani záväzok vlády z jej programového vyhlásenia. Upozorňujeme, že predložený štátny rozpočet spôsobí pokles reálnych platov zamestnancov školstva z dôvodu inflácie a konsolidačných opatrení a nezaručí zvyšovanie ich životnej úrovne ani zvýšenie atraktívnosti jednotlivých profesií pôsobiacich v školstve,“ prízvukuje OZ školstva a pripomína, že i preto Rada zväzu prednedávnom odmietla podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026.
Nespokojnosť zamestnancov
Školskí odborári poukázali na rastúcu nespokojnosť zamestnancov v školstve a pripomenuli, že podľa prognóz by na Slovensku v najbližších rokoch malo chýbať niekoľko stoviek učiteľov. Podotkli tiež, že problémom nie sú len chýbajúci pedagogickí a odborní zamestnanci, ale situácia je problematická aj pri nepedagogických zamestnancoch.
Ministerstvo školstva má výsledky prieskumu spokojnosti študentov vysokých škôl, Drucker zhrnul najväčšie slabiny (video)
„Základná tarifná tabuľka začína hlboko pod úrovňou minimálnej mzdy a v najbližších rokoch hrozí jej ďalší prepad pod túto úroveň. Riaditelia a rektori musia týmto zamestnancom doplácať zo zdrojov určených na odmeny či osobné príplatky. Zároveň tým dochádza k vyrovnávaniu platových rozdielov medzi jednotlivými tarifnými triedami a platovými stupňami bez ohľadu na dĺžku praxe a rozdielne požiadavky na kvalifikáciu,“ uvádza OZ školstva.
Dopĺňa, že táto problematika je dlhodobo zanedbávaná a v niektorých oblastiach už spôsobuje problémy s personálnym zabezpečením prevádzky škôl.
Sú pripravení rokovať ďalej
Zástupcovia OZ školstva deklarovali pripravenosť rokovať o problémoch školstva s prezidentom Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD), povereným predsedom parlamentu Petrom Žigom (Hlas-SD), a tiež so šéfmi rezortov školstva a financií Druckerom a Ladislavom Kamenickým (Smer-SD). Školskí odborári trvajú na požiadavke valorizovať v budúcom roku tarifné platy všetkým zamestnancom v školstve prinajmenšom o 10 percent.
Minister školstva Drucker chce zaviesť pravidlá toho, ako sa na školách riešia citlivé témy
„Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií, ale odmietame pokles reálnych platov zamestnancov školstva v dôsledku inflácie,“ zdôraznili.
OZ školstva tiež akcentoval potrebu vnímať výchovu a vzdelávanie ako investíciu do budúcnosti. Podotklo, že ak vláda nezačne vnímať tieto oblasti ako svoju prioritu, sú pripravení naďalej na to upozorňovať protestnými aktivitami, prípadne aj štrajkom.