BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy a partnerské organizácie pôsobiace v školstve trvajú na znení Deklarácie na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku.
Po rokovaní zástupcov organizácií to pre média vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek s tým, že ministrov školstva a financií, ako aj predsedu parlamentu požiadajú o stretnutie k problémom v školstve. Ak v rámci druhého kola kolektívneho vyjednávania nepristúpi štát na ich požiadavky, ktoré uviedla Konfederácia odborových zväzov, ale aj tie, ktoré sú súčasťou deklarácie, podľa Ondeka je možné, že v spolupráci s nevýrobnými odborovými zväzmi vyhlásia protest.
Do trojhodinového štrajku sa zapojilo 2031 učiteľov
Fico skritizoval učiteľov za to, že neštrajkovali v lete
Zvyšovanie platov o 0,9 percenta je iba na úsmev
Štrajk však odbory považujú za krajný prostriedok a uprednostňujú rokovania. Problémy v školstve sa podľa Ondeka netýkajú iba platov, ale aj materiálno-technického zabezpečenia, prevádzky škôl a vypuklým problémom sú platy nepedagogických zamestnancov. Ondek pripomenul, že kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa predložila Konfederácia odborových zväzov s návrhom na zvyšovanie platov o 10 percent. Odborový zväz pracovníkov školstva však má podľa svojho predsedu tiež svoju politiku a je viazaný podpisom deklarácie.
Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta potvrdil jednotu organizácií za deklaráciou a dodal, že ak nenaplnia ich požiadavky, budú žiadať vysvetlenie s dôvodmi. Ponuka vlády na zvyšovanie platov o 0,9 percenta je podľa Mičietu iba na úsmev. Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov uviedol, že všetci signatári deklarácie naďalej presadzujú jej úplne znenie. Zvyšovanie platov o 10 percent, ako navrhovala konfederácia, podľa neho nestačí. Požiadavky v deklarácii sú podľa neho adekvátne, a to nielen pri platoch pedagogických zamestnancov, ale aj nepedagogických zamestnancoch či pri zvyšovaní rozpočtu.
Školské odbory navrhovali do kolektívnej zmluvy na budúci rok 25-percentné zvýšenie taríf pedagogických a odborných zamestnancov. Konfederácia odborových zväzov však v hlasovaní odmietla návrh školských odborov a prešiel návrh na zvyšovanie platov pre všetkých zamestnancov štátnej a verejnej správy o 10 percent. V pondelok 26. septembra sa však uskutočnilo na Úrade vlády SR prvé kolo vyjednávania o znení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme, na ktorom voči požiadavke odborov na 10-percentnú valorizáciu platov prišla vláda s protinávrhom zvýšenia platov o 0,9 percenta.
Tarifný plat začínajúci na úrovni minimálnej mzdy
Deklarácia na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku sa týka vysokých škôl, ale aj regionálneho školstva. Odbory a partnerské organizácie pôsobiace v školstve ju podpísali 17. februára. Požadujú v nej napríklad to, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia najmenej šesť percent. Vo štvorročnom volebnom období by sa tak malo financovanie školstva zvyšovať najmenej o 0,5 percenta z HDP oproti predchádzajúcemu roku. Signatári deklarácie tiež žiadajú, aby sa platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve zvýšili od 1. januára 2017 o 25 percent a každý ďalší rok o 10 percent. Deklarácia sa týka aj platu nepedagogických zamestnancov.
Organizácie žiadajú, aby sa ich tarifný plat začínal na úrovni minimálnej mzdy, od ktorej by sa mali odvíjať platové triedy a platové stupne. Pri regionálnom školstve žiadajú tiež signatári deklarácie previesť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení výlučne do pôsobnosti ministerstva školstva. Financovanie verejných vysokých škôl z verejných zdrojov by sa malo podľa signatárov deklarácie zvýšiť každoročne o 60 miliónov eur. Každoročne žiadajú tiež zvyšovať platy tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského učiteľa na pozícii odborného asistenta dosiahol najmenej úroveň 1,7-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Ohodnotenie nepedagogických zamestnancov vysokých škôl by malo byť podľa signatárov deklarácie rovnako primerané a tarifný plat v prvej platovej triede a prvom platovom stupni by sa mal začínať na minimálnej mzde.