Do trojhodinového štrajku sa zapojilo 2031 učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štrajk učiteľov
Plagáty informujúce o štrajku učiteľov na vchodových dverách zatvoreného Gymnázia Jura Hronca. Štrajk organizuje štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU). Bratislava, 29. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Do štvrtkového trojhodinového štrajku sa zapojilo 2031 učiteľov zo všetkých krajov na Slovensku. Na brífingu to povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov s tým, štrajk sa tak dnes dotkol približne 40 000 žiakov.

Iniciatíva pritom zdôrazňuje, že stále čakajú kvalifikovanú odpoveď, prečo vláda nie je ochotná splniť ich požiadavky. Stagnáciu počtu zapojených učiteľov si iniciatíva vysvetľuje tým, že učitelia citlivo čakajú na kroky odborového zväzu pri kolektívnom vyjednávaní a stretávajú sa tiež s dezinformačnou kampaňou riaditeľov.

Kočan sa vo štvrtok vyjadril aj ku kolektívnemu vyjednávaniu. Reagoval tak na to, že voči požiadavke odborov na 10-percentnú valorizáciu platov prišla vláda s protinávrhom zvýšenia platov o 0,9 percenta. Kočan uviedol, že číslo ministerstva financií ich pobavilo a minister financií podľa neho vstupuje do vyjednávania, ako keby sa chystal na arabský trh.

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov uviedol, že citlivo vnímajú vyjednávanie ministra školstva, ktorý od zverejnenia programového vyhlásenia vlády hovorí, že bojuje o investície do školstva. Výsledkom je však číslo 0,9 percenta. Crmoman pritom dodal, že už dnes je problém nájsť pre školy učiteľov a vychovávateľov do školských klubov.

Stupňovaný štrajk učiteľov sa začal v utorok 13. septembra hodinovým prerušením práce. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov uviedol, že sa doň zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl zo všetkých krajov. Následne pokračoval štrajk v stredu 21. septembra, keď 2000 učiteľov z vyše 150 škôl prerušilo prácu na dve vyučovacie hodiny.

Pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve je pritom približne 89-tisíc. Učitelia chcú najbližšie pokračovať v stupňovanom štrajku v piatok 7. októbra, keď nebudú učiť štyri hodiny. Ak sa iniciatíva nedohodne s vládou, plánuje aj po tomto termíne zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom.

Požiadavky učiteľov

Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiada, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve v tomto roku o 140 eur.

Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRVláda SR