Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je ochotná zahlasovať v prvom čítaní za novelu školského zákona, ak poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) dojedná s povereným ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu zmien. Ide o splnenie náležitostí z Plánu obnovy.
Podmienky liberálov
„1. Riaditeľ školy nemôže odmietnuť vytvoriť dieťaťu podporu vychádzajúcu z jeho špeciálno-pedagogických potrieb. Sme jasne proti segregácii, ktorá má byť v zákone aj definovaná.
2. Učiteľ a ostatní odborní zamestnanci nemôžu diagnostikovať deti, a už vôbec nie bez súhlasu rodičov.
3. Do zákona sa musia k podporným opatreniam doplniť opatrenia pre všetky deti bez rozdielu na podporu duševného zdravia, tzn. zaradiť aj starostlivosť o duševné zdravie,“ menuje podpredseda strany SaS a bývalý minister školstva Branislav Gröhling.
Minister Horecký z viacerých dôvodov stiahol novelu školského zákona z rokovania parlamentu
Strana v tlačovej správe apeluje na Hegera, aby urobil všetko pre to, aby zákon prešiel.
Ohrozenie prostriedkov z Plánu obnovy
SaS uviedla, že v prípade školského zákona je na rade Heger. Na prijatie legislatívy sú naviazané prostriedky z Plánu obnovy. Gröhling podotkol, že na problémy so súčasnou podobou zákona opakovane upozorňovali. Dodal, že prijatie zákona v aktuálnej podobe by ohrozilo prostriedky z Plánu obnovy.
Minister Horecký podľa Gröhlinga hazarduje so školstvom a ohrozuje peniaze z plánu obnovy (video)
„Poverenému premiérovi by malo záležať na pláne obnovy a minister Horecký mal rokovať už dávno. Dva zákony, jeden o krajinskom zriadení a druhý o konkurze, ktoré napĺňajú záväzky z plánu obnovy, strana SaS zodpovedne podporila. Eduard Heger sa však prekvapene pýtal, že nerozumie, prečo nehlasovali poslanci OĽaNO s Igorom Matovičom. Teraz sa pýta rovnako prekvapene,“ vraví Gröhling.
Predseda SaS Richard Sulík dodal, že „Eduard Heger si spolu s Jánom Horeckým až tesne pred hlasovaním o školskom zákone uvedomili, že sú v menšinovej vláde.“