- aktualizované 10. júla, 16:36
Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala schválenú novelu školského zákona, ktorá zavádza povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti v materských škôlkach. Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) rozhodnutie hlavy štátu víta.
Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva. Informáciu, že prezidentka zákon podpísala, potvrdil agentúre SITA aj hovorca Čaputovej Martin Strižinec.
Zlepšenie výsledkov žiakov
Novela zákona o výchove a vzdelávaní z dielne viacerých koaličných poslancov tak vstúpi do účinnosti 1. januára 2021. Podľa Lubyovej ide o jeden zo zásadných krokov, ktorý pomôže zlepšiť výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach a zároveň pomôže dosiahnuť zaškolenosť u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia.
„Novela okrem iného tiež zakazuje politickú činnosť v školách a zavádza povinnosť odpisov z registra trestov pre všetkých pedagógov,“ dodal rezort školstva.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz v stredu na sociálnej sieti Facebook avizoval, že vo štvrtok bude prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorá má za úlohu nastavenie podporných opatrení k zákonu o povinnej predškolskej výchove.
Všetky päťročné deti budú od roku 2021 musieť chodiť do škôlky, parlament schválil novelu zákona
Po schválení novely zákona parlamentom uviedol, že treba dobudovať škôlky, prijať nových učiteľov a asistentov a gradovať úsilie pri práci s rodinami. Týmito krokmi sa postupne rozšíri povinná predškolská výchova vekovo smerom nadol tak, ako to majú v okolitých krajinách.
Podľa neho Čaputovej argumentácia, že „v porovnaní s inými krajinami EÚ Slovensko výrazne zaostáva v pripravenosti detí na nástup do prvého ročníka základnej školy. Povinná predškolská príprava je pritom bežným spôsobom riešenia tohto problému aj v okolitých krajinách,“ je jasná. Ako dodal na Facebooku, ostáva iba súhlasiť.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiadalo prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala novelu školského zákona. Ako informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, podľa ZMOS-u je novela v rozpore s ústavou ako aj so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, na základe ktorého mestá a obce zriaďujú a zrušujú materské školy samosprávy v rámci svojej originálnej pôsobnosti.
Povinné predprimárne vzdelávanie
Kaliňák vysvetlil, že schválená novela zákona o výchove a vzdelávaní zavádza inštitút povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, ktorý podľa ZMOS-u napĺňa všetky znaky preneseného výkonu štátnej správy.
Každá obec musí vytvoriť podmienky na splnenie tejto povinnosti, riaditelia materských škôl a všetky obce musia zároveň vynútiť túto povinnosť od rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa. Doklad o plnení povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať pri zápise na povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Zákonom sa určuje taktiež miesto a spôsob plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
Školský výbor odobril novelu o povinných škôlkach, oproti pôvodnému návrhu prinesie viacero zmien
„To sú všetko znaky plnenia povinnej školskej dochádzky, rovnako ako v základnej škole alebo v strednej škole. V zmysle uvedeného ZMOS zastáva názor, že nejde o samosprávnu kompetenciu miest a obcí, ale o prenesený výkon štátnej správy v školstve,“ zdôraznil Kaliňák, podľa ktorého by výkon tejto úlohy mal byť v súlade s Ústavou SR plne hradený z prostriedkov štátneho rozpočtu.
S návrhom nesúhlasila opozícia ani učitelia
Parlament na júnovej schôdzi parlamentu schválil návrh poslancov vládnej koalície, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti. Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov.
Povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Predkladateľmi tohto návrhu boli Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd). So samotným zavedením povinnej škôlky nesúhlasí opozícia, rodičia detí so zdravotným znevýhodnením či Slovenská komora učiteľov.