BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Počty tried a žiakov osemročných gymnázií by sa mali určovať v rámci celej republiky, nie po jednotlivých krajoch. Povedala to ministerka školstva Martina Lubyová po stredajšom rokovaní vlády a dodala, že „delenie po krajoch bolo umelé a nezohľadňovalo reálne pomery, teda to, kde bývajú rodičia, kde chodia do práce a kde je najväčší dopyt po gymnáziách“.
Novela zákona o výchove a vzdelávaní
Poslanci SNS Eva Smolíková, Štefan Zelník, Tibor Bernaťák a Jaroslav Paška predložia v parlamente novelu zákona o výchove a vzdelávaní. Novela počíta s tým, že výsledky škôl a žiakov vo výchove a vzdelávaní, či predbežný záujem žiakov o štúdium na osemročnom gymnáziu, budú kritériami, podľa ktorých sa bude postupovať pri určovaní počtu žiakov prvého ročníka s osemročným vzdelávacím programom pre každý nasledujúci školský rok.
Motivácia ministerky Lubyovej je desivá, komentuje Sopko návrh na profesijnú komoru učiteľov
„Podstatou novely je, že plány výkonov sa budú určovať na báze celej republiky ako jedného veľkého školského obvodu, takže pri zachovaní päťpercentnej kvóty budeme môcť oveľa viac uspokojiť reálny dopyt rodičov a žiakov po tomto druhu vzdelávania,“ vysvetlila Lubyová a dodala, že ak sú súkromné školy ochotné dofinancovať navýšenie kapacít, bude to predmetom rokovania NR SR.
Fungovanie osemročných gymnázií
Zámerom novely je upraviť fungovanie osemročných gymnázií komplexne a systémovo pre celé územie Slovenska, avšak s prihliadnutím na regionálne potreby jednotlivých krajov. Šéfka rezortu školstva si myslí, že „pokiaľ sa bude budovať fínsky inkluzívny model, osemročné gymnáziá by mali časom zaniknúť“.
Počet žiakov v triede osemročného gymnázia rozhodne niekoľko kritérií, píše sa v návrhu zákona
Podľa nej ide o model, pri ktorom má talent každé dieťa, nielen špeciálne vybrané deti. Dodala, že možnosť rozvíjať sa by mali mať všetky deti v rámci hlavného prúdu školského vzdelávania.