Po brutálnej vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča si už nikto nemôže dovoliť mlčať a ticho sa prizerať predkladaniu zákonov, ktoré stigmatizujú druhých, podporujú nenávisť a vedú k strate nevinných životov. Uviedol to odborník na vzdelávanie Juraj Hipš, ktorý je signatárom výzvy smerovanej ministrovi školstva k odsúdeniu novely školského zákona podporujúceho stigmatizáciu a šírenie nenávisti voči LGBTI ľudom na školách.
Verejné odsúdenie zákona
Desiatky osobností z oblasti vzdelávania, vedy, kultúry a spoločenského života vyzývajú ministra školstva Jána Horeckého k verejnému odsúdeniu novely školského zákona, ktorú predložili poslanci Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Pod výzvu sa podpísal aj vedec Pavol Čekan, herečka Táňa Pauhofová, ekonóm Ivan Mikloš, evanjelická farárka Anna Polcková a tiež laureáti ceny Učiteľ Slovenska a Zlatý Ámos.
Univerzita Komenského sa zapája do projektu Koncert pre Juraja a Matúša - Slovenská Tepláreň, chce vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom
Cieľom novely je to, aby bola zakázaná prezentácia a výučba sexuality, ktorá propaguje homosexualitu, zmenu pohlavia alebo odchýlku od rodovej identity určenej pri narodení. Novela má platiť pre školy a školské zariadenia.
Najmenší krok
V predloženom materiáli sa tiež požaduje „zákaz činnosti združení a realizácia prednášok a školení zameraných na podporu homosexuality, zmenu pohlavia alebo odchýlku od rodovej identity určenej pri narodení„.
Progresívci v súvislosti s novelou od Kuffovcov apelujú na ministra školstva, lebo je namierená voči LGBTI+ ľuďom
„LGBTI+ mladých ľudí nájdeme na mnohých školách po celom Slovensku. Úlohou ministra školstva je vytvárať také prostredie v školách a školských zariadeniach, kde sa budú cítiť bezpečne všetky deti aj mladí ľudia vrátane LGBTI+ ľudí a preto žiadame Jána Horeckého, aby novelu verejne odsúdil a vyzval poslankyne a poslancov, aby za ňu nehlasovali ani v prvom čítaní,“ vyhlásil Hipš.
Osobnosti zdôrazňujú, že je to ten najmenší krok, ktorý minister školstva môže spraviť pre vytváranie bezpečného prostredia pre všetky deti.
Orbánov zákon
O novele sa bude v najbližších dňoch hlasovať na pôde Národnej rady SR. Predkladatelia zákona sa v dôvodovej správe netaja tým, že inšpiráciou bol pre nich takzvaný Orbánov zákon. Takáto právna úprava sa však považuje za porušenie základných ľudských práv a slobôd. Maďarsko pre túto legislatívu musí čeliť žalobe Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ.
„Považujem za veľmi dôležité, že k výzve sa pripojili rôzne osobnosti od vedkýň, umelcov, učiteliek až po predstaviteľov cirkví. To, čo všetkých signatárov spája, je snaha vytvárať bezpečné a rešpektujúce prostredie pre všetky deti a mladých ľudí,“ uzavrel Hipš.