BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva plánuje diskutovať s učiteľmi o tom, či chcú mať postavenie verejného činiteľa. Túto otázku plánujú riešiť v rámci novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. „Samotnému schváleniu musí predchádzať diskusia so zástupcami učiteľov, nakoľko práve učitelia si musia zvážiť všetky práva i povinnosti, ktoré sa spájajú s týmto legislatívnym postavením. Z výsledkov spoločných rokovaní vzíde dohoda, ktorá by sa mala právne ukotviť,“ uvádza hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Kedy sa tak stane, zatiaľ nespresnil.
O zmene postavenia učiteľov na verejných činiteľov sa nehovorí prvý raz. Takúto zmenu plánoval pre lepšiu ochranu učiteľov minister školstva Ján Mikolaj v roku 2009, v parlamente ju však nepresadil. Možnosť, aby boli učitelia verejnými činiteľmi, sa objavila aj počas rokovaní školských odborárov a vládnych predstaviteľov v roku 2012. Vláda to vtedy odborárom ponúkla počas vyjednávania o platových požiadavkách učiteľov a nepedagogických pracovníkov.
„A priori sa tomu nebránime, ale takýto návrh musí prejsť diskusiou s odborníkmi a učiteľmi,“ hovorí teraz predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Podľa neho totiž postavenie učiteľa ako verejného činiteľa so sebou prináša aj práva a povinnosti, ktoré by mohli činnosť učiteľov oklieštiť.
Viceprezident Slovenskej komory učiteľov Ivan Dudáš hovorí, že v komore sa zatiaľ touto otázkou nezaoberali. „Ak mám ale povedať svoj osobný názor, tak je to na zváženie, ale je tam veľa problematických otázok a vecí. Myslím si, že postavenie učiteľa by sa dalo riešiť inak a nie tým, že sa z nich stanú verejní činitelia,“ hovorí.