Na štrajk sa prihlásilo už vyše 11 000 učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – K účasti na štrajku sa zatiaľ oficiálne prihlásilo 11 285 učiteľov. Títo učitelia sú zo 702 škôl. Informovala o tom Iniciatíva slovenských učiteľov na svojej internetovej stránke www.isu.sk, kde sa učitelia môžu k štrajku prihlásiť cez registračný formulár. O režime školy počas štrajku budú informovať riaditelia škôl na základe počtu zapojených.

Na štrajk učiteľov už začali reagovať aj podnikatelia, ktorí ponúkajú rodičom, že sa postarajú v prípade zatvorených škôl o ich deti. Class jazyková škola napríklad ponúka prostredníctvom sms rodičom starostlivosť o ich deti s aktivitami v angličtine a obedom, pričom od 8:00 do 16:00 stojí táto starostlivosť 20 eur.

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov dnes vyzval všetkých učiteľov, že sa stále môžu pridať k štrajku. Zároveň ich vyzýva, aby v štrajku vydržali, keďže nebojujú len za seba, ale za prospech celej spoločnosti. Crmoman tiež zdôrazňuje, že vstupujú do neobmedzeného štrajku a sú odhodlaní vydržať do splnenia požiadaviek. Koľko to bude trvať, to podľa neho záleží na vláde. Ako tiež dodáva, účasť je dostatočná na to, aby bolo jasné, že tu je veľký problém, ktorý treba riešiť. Jana Ftáčnik Pastorková z Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí, že dôležité pri štrajku bude, koľko budú učitelia schopní vydržať a nepoddať sa nátlaku.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda definitívne vstúpia do neobmedzeného štrajku v pondelok 25. januára. Ak daná škola bude zatvorená, mala by to zverejniť na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Crmoman