Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR aktualizovalo výzvu na rozširovanie kapacít materských škôl. Po novom sa do nej môže zapájať všetkých 79 okresov Slovenska a navýšila sa i celková suma finančných prostriedkov určených na výzvu.
Pôvodne bola výzva len pre vybrané okresy
Ako informuje ministerstvo, pôvodne sa do výzvy mohli zapájať len vybrané okresy, pričom sa vychádzalo z údajov o počte nezaškolených detí v predškolskom veku, čiže od troch do piatich rokov.
Škôlky v Nitrianskom kraji sú najdostupnejšie. Ako dopadli ostatné kraje?
„Rozhodujúcim údajom pre oprávnenosť v rámci výzvy bol údaj o počte detí, ktoré by museli navštevovať materskú školu, aby bola v súlade s cieľmi stanovenými v Pláne obnovy a odolnosti SR dosiahnutá miera zaškolenosti 82 % v prípade troj- a štvorročných detí a 95 % v prípade päťročných detí. Okresy, v ktorých by bolo potrebné zaškoliť viac ako 20 detí na dosiahnutie danej miery zaškolenosti na úrovni obcí, boli vyhodnotené ako okresy s akútnou situáciou a tieto boli zaradené na zoznam oprávnených lokalít,“ vysvetlil rezort školstva.
Vybudovať musia aspoň desať kapacít
Aktualizácia výzvy priniesla i navýšenie alokácie o viac ako 12,5 milióna eur, pričom výsledná suma je viac ako 82,5 milióna eur.
„V ďalších etapách je rezort pripravený vyčleniť na tento účel až o 71 450 000 eur viac s cieľom zaručiť kvalitné a dostupné predprimárne vzdelávanie pre všetky deti na Slovensku,“ avizuje MŠVVaŠ SR. Do výzvy sa môžu okrem samospráv zapájať i súkromní a cirkevní zriaďovatelia materských škôl.
V rámci projektu musia vybudovať prinajmenšom desať kapacít v škôlke. Ministerstvo školstva tiež uviedlo, že k aktualizácii výzvy momentálne realizuje informačné semináre v krajských mestách, pričom jednotlivé samosprávy o nich boli informované.
„Ministerstvo súbežne spolupracuje na poskytovaní informácií pre všetkých oprávnených žiadateľov aj s regionálnymi koordinátormi Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) a Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA),“ dopĺňa rezort.
Rýchlo reagovali na požiadavky samospráv
Ministerstvo uviedlo, že aktualizáciu výzvy pripravovali so zástupcami samospráv, ktoré doteraz neboli oprávnenými žiadateľmi, no v ktorých sa realizuje výstavba domov a bytov pre mladé rodiny, a predpokladá sa teda potreba predškolskej infraštruktúry.
„Týmto spôsobom preukázal rezort schopnosť reagovať rýchlo a flexibilne na požiadavky samospráv a zabrániť tak nedostatku miest v materských školách ešte pred vzniknutím problému,“ skonštatovalo MŠVVaŠ SR. Dodalo, že vďaka odstráneniu limitov na obstarávanie nehnuteľností bolo samosprávam umožnené nielen stavať, ale aj kupovať takmer hotové priestory, v ktorých môžu škôlky zriaďovať.
Parlament schválil novelu školského zákona, zavádza sa aj právny nárok na prijatie do škôlky
Podľa informácií ministerstva boli viaceré samosprávy pripravené začať s výstavbou, avšak v dôsledku nárastu cien materiálov, nemožnosti čerpať prostriedky z iných mechanizmov, a tiež pre vysoké úrokové sadzby im chýbali prostriedky na výstavbu.
„Vďaka prostriedkom z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré rezort poskytuje vo výške 100 % oprávnených výdavkov nenávratným spôsobom, t. j. bez spoluúčasti žiadateľa, môžu odteraz všetky samosprávy z celého Slovensko úspešne realizovať svoje projekty,“ uviedol poverený minister školstva Daniel Bútora.