- aktualizované 2. septembra 14:23
Nový školský rok otvorila v pondelok ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) na základnej škole, na ktorú sama chodila. Ide o Základnú školu na Beňovského ulici v bratislavskej Dúbravke. V školskej jedálni ministerka privítala 90 prvákov a zúčastnila sa na ich slávnostnom pasovaní za žiakov.
„Som veľmi rada, že mám tú česť otvárať školský rok práve na tejto Základnej škole Beňovského v Dúbravke, lebo je to možno posledný rok, keď mám šancu otvárať školský rok ako ministerka a povedala som si, že ho otvorím na svojej škole,“ povedala Lubyová.
Priniesla čierno-bielu fotografiu
Nový školský rok otvorili hymnou Slovenskej republiky. Riaditeľka školy Viera Karovičová privítala hostí z radov samosprávy, medzi nimi aj starostu mestskej časti Bratislava – Dúbravka Martina Zaťoviča, ktorý tiež navštevoval základnú školu na Beňovského ako Lubyová.
Doktorandi by mohli mať sociálne poistenie, zhodli sa ministerka Lubyová, študenti aj rektori
Ministerka priniesla prvákom ukázať svoju čierno-bielu fotografiu, ktorú jej zhotovili na začiatku školského roka v škole ako prváčke v školskom roku 1973/74. Podobnou fotografiou, len farebnou, zhotovenou o niekoľko rokov neskôr, sa pochválil aj starosta.
Lubyová zažartovala, že aj na fotografii vidno, kam sa za takmer polstoročie posunula škola na Beňovského, ale vôbec všetky základné školy na Slovensku a celé školstvo.
Nový systém výučby jazykov
Medzi hosťami privítali aj učiteľky, ktoré učili ešte ministerku a starostu – slovenčinárku, fyzikárku, ruštinárku a angličtinárku. Pri tejto príležitosti ministerka pripomenula zmenu, ktorá tento rok čaká žiakov v súvislosti s výučbou cudzích jazykov.
Najväčšia zmena v novom školskom roku sa týka cudzieho jazyka, ale pre školy je dobrovoľná
Už na prvom stupni si budú môcť zvoliť iný povinný cudzí jazyk ako angličtinu, na výber budú mať teda z piatich svetových jazykov. Ak si žiak nevyberie angličtinu ako povinný cudzí jazyk na prvom stupni, bude si ju musieť vybrať ako druhý cudzí jazyk na druhom stupni.
Ide však iba o možnosť, nový systém výučby jazykov nie je pre školy povinný. Ako povedala ministerka, zmena nie je namierená proti angličtine, má žiakom umožniť vzdelávať sa oveľa skôr aj v iných svetových jazykoch, pretože napríklad nemčinu sa začínali učiť veľmi neskoro.
Žiakov pasovali papierovou ceruzkou
Žiaci rodičom a hosťom predviedli kultúrny program. Každý prvák a prváčka dostali uvítací list a riaditeľka symbolicky otvorila školskú bránu vytvorenú z papiera. Ministerka osobne pasovala žiakov veľkou papierovou ceruzkou a po pasovaní vstúpili z jedálne do priestorov školy.
Šéfka rezortu po otvorení školského roka odpovedala aj na otázky novinárov. Ako jeden z úspechov vyzdvihla zvýšenie platov učiteľov. Dva roky sú podľa nej príliš krátky čas na to, aby mohla zmeny dotiahnuť do konca, vraví však, že robili, čo mohli. Lubyová striedala v kresle Petra Plavčana (tiež nom. SNS) uprostred volebného obdobia, ktorý musel opustiť post predčasne po škandále s čerpaním eurofondov.
Nadstavbu škôlky v Záhorskej Bystrici nedokončili, deti umiestnili v multifunkčnej hale aj na fare
O svojej politickej budúcnosti ministerka zatiaľ hovoriť nechce, otázka, či sa objaví na kandidátke SNS, je podľa nej predčasná. Do konca volebného obdobia sa chce Lubyová sústrediť na dokončenie začatej práce vo svojom rezorte.
Do 1. ročníka základnej školy nastúpi v tomto školskom roku podľa zápisu 58 184 detí. Celkový predpokladaný počet žiakov na základných školách je 458 003, na stredných školách 201 903. Údaje poskytol agentúre SITA tlačový odbor ministerstva školstva.
Zber štatistických údajov sa každoročne uskutočňuje k 15. septembru. Rezort bude mať presné údaje až po ich spracovaní, čo by malo byť začiatkom októbra.