Každý dvanásty študent vysokej školy na Slovensku pochádza zo zahraničia. V tlačovej správe o tom informovala analytička Eva Sádovská zo spoločnosti Wood&Company. Opierala sa pritom o údaje Eurostatu, podľa ktorých 8 percent študentov vysokých škôl na Slovensku pochádza zo zahraničia.
Celkovo 90 percent zahraničných študentov prichádza na Slovensko z iných európskych krajín a ďalších deväť percent z Ázie. Študenti z ostatných kontinentov prichádzajú na Slovensko v minimálnych počtoch.
Univerzita Komenského získala milióny na preskúmanie koronavírusu, zamerajú sa aj na príčiny úmrtí
Záujem zahraničných študentov o absolvovanie vysokej školy na Slovensku podľa Eurostatu každoročne rastie. V roku 2013 na Slovensku napríklad študovalo menej ako päť percent zahraničných študentov.
Vyše stotisíc študentov
Celkovo 56 percent študentov zo zahraničia tvoria ženy, 44 percent muži. Podľa údajov Štatistického úradu SR na vysokých školách na Slovensku študuje približne 105-tisíc študentov.
Z toho približne 94-tisíc študentov má slovenské štátne občianstvo, a teda približne 11-tisíc študentov pochádza zo zahraničia.
Matovič, Kollár aj Gröhling by mohli prísť o titul, ak bude zákon retroaktívny
Podľa týchto údajov podiel vysokoškolákov zo zahraničia presahuje dokonca úroveň desiatich percent.
Spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) eviduje najvyšší podiel zahraničných vysokoškolákov Luxembursko, a to na úrovni takmer 48 percent. Nasleduje Cyprus so štvrtinovým podielom.
Slováci volia najmä Česko
Vo Veľkej Británii a v Rakúsku je podiel zahraničných študentov na univerzitách evidovaný na úrovni okolo 18 percent. V susednom Česku tvorí podiel zahraničných študentov na celkovom počte vysokoškolákov takmer 14 percent.
So študentmi z iných krajín sa v najmenšej miere stretávajú v Chorvátsku, Grécku, Španielsku a Poľsku s podielmi v rozpätí troch až štyroch percent.
Vysoké školy čaká prehodnocovanie študijných programov, akreditačná agentúra schválila nové štandardy
Slovenskí študenti si pre vysokoškolské štúdium v zahraničí podľa Eurostatu najčastejšie volia Českú republiku.
V menšej miere navštevujú Slováci vysoké školy aj v Maďarsku, Dánsku, Luxembursku, Rakúsku či Veľkej Británii.