Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) v pondelok 12. júla spustilo pilotný projekt očkovania žiakov z marginalizovaných skupín proti ochoreniu COVID-19 v teréne. Rezort školstva to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho komunikačný odbor. Prvé deti vo veku od 12 rokov boli v pondelok zaočkované v obci Kecerovce v okrese Košice – okolie.
Viac o téme: Koronavírus
Okrem žiakov z Keceroviec plánuje MŠVVaŠ SR očkovať deti z marginalizovaných komunít od 12 rokov v ďalších 16 až 17 obciach po celom Slovensku. Očkovanie bude rezort iniciovať v troch obciach západného, štyroch obciach stredného a deviatich až desiatich obciach východného Slovenska.
Vakcína je overená a testovaná
„Všetci si asi pamätáme, čo sa dialo pri poslednej vlne – preplnené nemocnice, vyše 12 500 úmrtí, tisícky ľudí na pľúcnej ventilácii, vyčerpaní lekári, odsúvanie operácií a ošetrení pre kardio a onko pacientov, ochromená ekonomika. Nikto si to asi nechceme zopakovať. Tiež nechceme ďalší lockdown a obmedzenia,“ napísal v statuse na sociálnej sieti minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
Gröhling chce čo najbezpečnejšie školy, ministerstvo začína aj s očkovaním v marginalizovaných komunitách
Doplnil, že iba vďaka plošnému očkovaniu celej populácie dnes ľudstvo nemá pravé kiahne. Šéf rezortu školstva upozorňuje, že vakcíny proti SARS sa začali vyvíjať už pred 17 rokmi a nadviazal na ne súčasný výskum, ako aj na výskum MERS. Vakcína je preto overená, otestovaná a očkovali sa ňou cez 2 miliardy ľudí.
Odborníci na Slovensku podľa neho dnes špeciálne zdôrazňujú očkovanie pedagógov a žiakov od 12 rokov, aby školy ostali bezpečné.
Spolupracujú so samosprávami
Rezort školstva pri očkovaní spolupracuje s rezortom zdravotníctva, samosprávou, angažovanými učiteľmi, dobrovoľníkmi, terénnymi sociálnymi pracovníkmi či Úradom splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Po pilotnom projekte plánuje očkovanie uskutočniť aj na ďalších školách.
Gröhling: Vďaka očkovaniu budú môcť deti chodiť do školy, rodičia by si to mali uvedomiť
„Následne v auguste sa budú postupne pridávať ďalšie obce a školy, ktoré prejavia záujem a požiadajú o mobilnú očkovaciu jednotku,“ povedala štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR Svetlana Síthová. Dodala, že stačí, ak zriaďovateľ školy, riaditeľ školy alebo starosta obce prejaví záujem a bude MŠVVaŠ SR kontaktovať.