Budúcnosť základného výskumu na Slovensku môže byť návrhmi vlády v jej novom pláne ohrozená. Tvrdí to vo svojom stanovisku predseda Vedeckej grantovej agentúry (VEGA) Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) a Slovenskej akadémie vied (SAV) Peter Múčka.
Reagoval tak na publikovaný Národný integrovaný reformný plán (NIRP) Ministerstva financií SR, ktorý vyšiel pod názvom Moderné a úspešné Slovensko. Dokument by mal neskôr smerovať k vytvoreniu takzvaného plánu obnovy, ktorý krajiny musia odovzdať Európskej komisii do 30. apríla 2021.
Hrozí integrácia do byrokratickej superštruktúry
Múčka je znepokojený, že základný výskum v novom reformnom pláne je prehliadaný a tiež zo snahy vytvoriť strešnú agentúru SK RISE pre podporné agentúry.
Predpokladá integráciu do „byrokratickej superštruktúry“ nielen vedeckých agentúr, akými sú Agentúra pre vedu a výskum, VEGA, Kultúrna a edukačná grantová agentúra (KEGA) MŠVVaŠ SR, Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) ale aj bankových inštitúcií ako sú Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) a Exim banka.
Platy učiteľov by mohli byť vyššie a rozdielne v regiónoch, minister Gröhling má vysoké ambície
Znamenalo by to podľa neho zánik aktuálneho samosprávneho postavenia VEGA, ktorá je bez politických vplyvov. „Motivácia vzniku a definícia prínosov SK RISE v reformnom pláne je jednoznačne argumentačne nedostatočná a nedôveryhodná,“ konštatoval. Prezentované návrhy tak vníma ako ohrozenie budúcnosti základného výskumu na Slovensku.
Nová agentúra bude drahšia
Múčka podotýka, že plánované náklady na vytvorenie a rozbeh SK RISE v rokoch 2021 až 2024 vo výške 20 miliónov eur výrazne prevyšujú ročný rozpočet VEGA, ktorý je aktuálne 16,75 miliónov eur. Extrémne lacná správa agendy VEGA sa podľa názoru Múčku týmto opatrením predraží minimálne 50 až 100-krát, čo je vo výraznom rozpore s deklarovanými princípmi efektivity.
VEGA je vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV, ktorá od roku 1996 podporuje základný výskum vo všetkých odboroch vedy a techniky. Umožňuje prispievať vede na Slovensku k rozvoju svetových poznatkov a súčasne zabezpečovať transfer svetových vedeckých poznatkov na využitie v domácich podmienkach. Vytvára tiež základňu pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu.