Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nepovažuje vládou schválenú stavebnú legislatívu za správne rozhodnutie. Naďalej trvá na svojich zásadných a principiálnych výhradách, je presvedčené, že stavebná legislatíva potrebuje také parametre, ktoré pomôžu samosprávam, ich obyvateľom aj investorom.
Združenie tak v stredu zareagovalo na schválenie návrhov nových zákonov o výstavbe a územnom plánovaní vládou. Výhrady k schváleným zákonom má aj Únia miest Slovenska (ÚMS).
ZMOS hovorí o hazarde
„Preto očakávame, že vláda nebude pokračovať v legislatívnom procese a do parlamentu nepredloží na schválenie to znenie, ktoré bolo predmetom jej rokovania,“ uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
„Podľa nášho názoru je tento prístup hazard s legislatívnymi pravidlami, postojmi odbornej verejnosti, skúsenosťami z aplikačnej praxe a nedôverou stavebného priemyslu,“ podotkol Kaliňák s tým, že nič z toho Slovensko nepotrebuje.
Nový zákon o výstavbe by mal zjednodušiť stavebné povoľovania, zavedie zmeny v súvislosti s čiernymi stavbami
ZMOS je pripravený operatívne rokovať s predstaviteľmi politických strán a vládnej koalície o svojom návrhu, rýchlej novele platného zákona. Považuje ju za najlepšie riešenie problémov, lebo vytvorí podmienky na spracovanie všeobecne akceptovateľnej a dôveryhodnej novej stavebnej legislatívy.
Zásadné pripomienky ignorujú
ÚMS je sklamaná, že tak dlho a výrazne kritizované návrhy zákonov o výstavbe a územnom plánovaní vláda schválila aj napriek trvajúcim a zásadným rozporom zainteresovaných strán. Predkladateľ návrhov podľa únie ignoruje zásadné pripomienky rezortov, samospráv a ďalších partnerov.
„ÚMS naďalej trvá na tom, oba predložené návrhy zákonov sú neodborne a nekvalitne pripravené. Významne ohrozujú ako postavenie miest a obcí v ich doterajších kompetenciách, tak aj postavenie samotných obyvateľov a ich možnosť reagovať a oprávnene ovplyvňovať kvalitu života vo svojom meste,“ informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Holý víta nahradenie stavebného zákona z roku 1976, najviditeľnejšou zmenou bude koniec dodatočnej legalizácie čiernych stavieb
Poslancov budú žiadať, aby stavebnú legislatívu vrátili vláde na prepracovanie, pričom sú pripravení rokovať a hľadať riešenie pre kvalitnú, odbornú, spravodlivú a efektívnu stavebnú legislatívu, ktorú Slovensko potrebuje.