Vláda schválila zmeny v zákone o štátnej podpore nájomného bývania, týkajú sa fungovania agentúry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývanie
Foto: pixabay.com/ilustračné foto
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda schválila zmeny v zákone o štátnej podpore nájomného bývania aj návrh na ich zrýchlené prerokovanie v parlamente. Členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) bude po novom vymenúvať a odvolávať jej členská schôdza.

Zo zákona chce kabinet vypustiť sedemročné funkčné obdobie členov predstavenstva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, čo sú podľa Úradu vlády SR neštandardné prvky ohrozujúce funkčnosť agentúry. Tieto zmeny by sa mali týkať aj súčasných členov predstavenstva agentúry. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry

Navrhované zmeny reagujú na „neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry“ schválené v tomto roku, ako aj na „aktuálnu neštandardnú a nesystémovú právnu úpravu,“ podľa ktorej členov predstavenstva agentúry volí a odvoláva Národná rada SR.

Neštandardná úprava orgánov agentúry, uviedol úrad vlády, je dôsledok novelizácie tohto zákona, v ktorom cez pozmeňujúci a doplňujúci návrh v parlamente schválili viaceré podstatné zmeny.

Podľa platného znenia zákona sú členovia predstavenstva agentúry volení a odvolávaní Národnou radou SR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry je pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov.

Prezidentka novelu vrátila

Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania v máji tohto roka vrátila. Zdôvodnila to tým, že voľbou členov predstavenstva agentúry v parlamente získavajú silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci.

Hlava štátu zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch“.

Diskutovaná právna úprava zákona je podľa úradu vlády problematická aj z toho dôvodu, že zakladatelia agentúry Úrad vlády SR a Ministerstvo financií SR, ktorí tvoria najvyšší orgán agentúry, nemajú žiadnu kreačnú právomoc voči členom predstavenstva.

Tým je prakticky znemožnené, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Agentúra štátom podporovaného nájomného bývaniaVláda SR