Rekonštrukciu potrebuje asi 75 % budov štátnej správy s celkovými odhadovanými nákladmi v miliardách eur. Podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) ich treba obnovovať na základe nákladovej efektívnosti.
Zníženie energetickej náročnosti
Štát má vo vlastníctve takmer 10-tisíc budov s výmerou vyše 6 miliónov metrov štvorcových. Rekonštrukcia týchto budov je potrebná aj z environmentálneho hľadiska, pretože priamo alebo nepriamo produkujú vyše 0,5 % všetkých skleníkových plynov na Slovensku.
„Štát nemá systematický prístup k obnove vlastných budov, ktorý by umožnil investovať do budov s najväčším potenciálom energetických úspor,“ informoval na sociálnej sieti ÚHP.
„Obnova je realizovaná podľa preferencií jednotlivých ministerstiev bez analytického základu, čo môže viesť k realizovaniu rekonštrukcií s nízkymi úsporami,“ uviedla inštitúcia.
Treba si stanoviť priority
ÚHP pozbieral údaje a navrhol priorizáciu obnovy budov na základe najvyššej dosiahnutej úspory na vynaloženú investíciu. Základnými vstupmi boli dostupné údaje o spotrebe energie a rozlohe administratívnych budov a väzníc.
„V budúcnosti je nutné, aby štát získal lepší prehľad o svojich budovách a zaviazal rezorty ku kvalitnejšiemu zdieľaniu údajov,“ upozornili analytici. Ako príklad dobrej praxe spomenuli realizáciu detailného prehľadu o všetkých pamiatkach vo vlastníctve štátu, ktorá prebieha na Ministerstve kultúry SR z prostriedkov Plánu a obnovy odolnosti SR.
Priorizácia obnovy budov je podľa ÚHP iba prvým krokom. „Pri výbere budov na rekonštrukciu je potrebné brať do úvahy aj iné aspekty ako havarijný stav, status pamiatkovej budovy, či obsadenosť. Tiež je nutné zvážiť možnosť predaja nehnuteľnosti a presun personálu do inej budovy,“ dodala inštitúcia.