Investície do výstavby mestských a obecných nájomných bytov s podporou štátu dosiahli za posledné dva roky 120 miliónov eur. Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy a výstavby SR Kataríny Brunckovej (nom. Sme rodina) samosprávy majú stále záujem o túto formu podpory nájomného bývania.
„Tento jestvujúci systém, ktorý je založený na výstavbe obecných a mestských nájomných bytov, funguje viac ako dvadsať rokov. Určite sa bude ďalej rozvíjať popri novovznikajúcom systéme tzv. štátnych nájomných bytov,“ informovala v pondelok Bruncková na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.
Na nájomné bývanie pripadá šesť percent z celkového bytového fondu na Slovensku, čo ho radí na koniec krajín Európskej únie. „Z toho polovica je komerčný sektor a polovica mestské nájomné byty,“ podotkla štátna tajomníčka.
Zvýšenie finančných limitov
Rezort dopravy a výstavby v prípade mestského a obecného nájomného bývania ako prvý zareagoval na skokovitý nárast cien stavebných materiálov a prác. Od začiatku tohto roka prvýkrát zvýšil finančné limity pri obstarávaní nájomných bytov a druhý raz v polovici augusta.
Ministerstvo dopravy upravilo podmienky na obnovu budov, zmena sa nijako nedotkne už podaných žiadostí
„Dovedna tieto navýšenia, ktoré sme na obstarávacích nákladoch vykonali, predstavujú 26 percent oproti roku 2020. Vychádzali sme zo štatistických dát, ktoré poukazovali na rozdiel v dôsledku zmeny cien stavebných materiálov,“ priblížila Bruncková.
Cenové rozdiely si môžu vykompenzovať
Jedným z dôvodov zvýšenia limitov boli upozornenia miest a obcí, že zhotovitelia sa chystajú odstupovať od zmlúv, lebo nedokážu za zvýšené náklady stavby dokončiť.
„Doposiaľ neevidujeme žiadny prípad konkrétneho odstúpenia. Je to vďaka tomu, že na základe zvýšených limitov je možné, aby si obce a mestá v rámci limitov a v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní uzavreli dodatky zmlúv,“ vysvetlila štátna tajomníčka.
Ministerstvo dopravy chce navýšiť dotáciu na nájomné bývanie, cieľom je zabezpečiť ich výstavbu a pokračovať v rozbehnutých projektoch
Samosprávy si tak môžu vykompenzovať cenové rozdiely, ktoré by ich za normálnych okolností nútili stavbu ukončiť predčasne a odstúpiť od zmluvy.