Slovenské stavebníctvo čaká ťažké obdobie, výraznejšie oživenie v tomto roku podľa analytika nepríde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
STAVEBNÍCTVO stavebný trh výstavba materialy pandemia robotníci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hlavné očakávania pre výstavbu nových budov bude mať v rukách smerovanie menovej politiky Európskej centrálnej banky a vývoja hypotekárnych sadzieb. Analytik 365.bank Tomáš Boháček očakáva, že postupne bude pokračovať klesajúci trend.

„No na skutočnú stimuláciu výstavby by museli priemerné sadzby klesnúť na fixácii 1-5 rokov pod 3 %, čo v tomto roku už veľmi pravdepodobne nestihneme. Aj z tohto dôvodu budú realizácie nových projektov developerov posúvané a podstatnejšie oživenie stavebníctva by sme mohli vidieť na budúcu jar,“ poznamenal Boháček.

Pokles novej výstavby sa oproti máju znížil

Slovenský stavebný sektor zaznamenal v júni podľa údajov Štatistického úradu SR medziročný pokles produkcie o viac ako 7 % na 644,5 mil. eur. Prispeli k tomu všetky zložky domácej stavebnej produkcie.

Najdôležitejšia nová výstavba medziročne klesla o 5,7 %, opravy a údržba budov o 15,4 % a ostatné práce o viac ako 27 %. Pozitívom podľa analytika je, že pokles novej výstavby sa oproti máju znížil, aj keď udržiavacie práce napriek svojej menšej dôležitosti poklesli rýchlejšie, ako sa očakávalo.

Priemyselná produkcia
Foto: Štatistický úrad SR

Pozitívny jav v domácej produkcii

Produkcia stavebníkov v tuzemsku tvorila takmer 89 % celkového výkonu stavebníctva. Pozitívnym javom bol rast produkcie slovenských stavebných firiem v zahraničí, ktorá dosiahla už tretí mesiac po sebe dvojciferné zvýšenie, v júni to bolo 10,7 %, a za prvý polrok ide o viac ako šesťpercentný medziročný rast.

Ide pritom najmä o nárast v Rakúsku, v Poľsku a v Maďarsku. Dôvodom tohto rastu je podľa Boháčka najmä tempo poklesu úrokových sadzieb v týchto krajinách, ako aj podporné vládne opatrenia na financovanie, čo sa týka Poľska.

„Očakávame, že tento trend tam bude prevládať aj po zvyšok tohto roka,“ povedal analytik.

Práce na inžinierskych stavbách

V súhrne za prvý polrok stavebná produkcia predstavovala takmer 3,2 mld. eur, medziročne je to pokles o 4,4 %. Ani jedna zložka domácej produkcie nedosiahla úrovne z minulého roka. Práce na inžinierskych stavbách poklesli až o 11 %, a to vplyvom zastavenia prác na výstavbe diaľnic z viacerých miest Slovenska.

„Stavebníctvo bude aj v ostávajúcich mesiacoch tohto roka zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch. Výstavbu budov budú brzdiť stále vysoké úroky a klesajúca investičná aktivita v ekonomike, a to aj napriek tomu, že trh bývaním už svoje dno najskôr našiel. Jeho zotavenie však bude len veľmi pomalé a k úrovňami spred energetickej/inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Prechodné obdobie pre výstavbu infraštruktúry

Výstavba infraštruktúry sa bude musieť podľa neho vysporiadať s prechodným obdobím, kedy sa ukončili viaceré projekty financované z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia. Nábeh stavebných projektov z nového rozpočtovacieho obdobia, či plánu obnovy môže pritom brzdiť nový politický cyklus.

„Skúsenosti z minulosti naznačujú, že s nástupom novej vlády často dochádza aj k prehodnocovaniu priorít, čo dočasne spomaľuje i nábeh nových verejných projektov výstavby infraštruktúry,“ dodal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankECB Európska centrálna bankaŠtatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank