Ľudskoprávna organizácia Amnesty International Slovensko upozorňuje, že napriek krokom vlády k spusteniu štátom podporovaného nájomného bývania na Slovensku aj naďalej chýbajú systémové riešenia krízy bývania. Uvádza to v Stanovisku k neadresnosti podpory nájomného bývania, ktoré vydala 13. februára.
Adekvátne bývanie je ľudským právom
Organizácia v stanovisku upozorňuje, že výška nájomného či nastavenie podmienok prideľovania bytov v rámci štátom podporovaného bývania, rovnako ako trhové nájmy, hypotéky a aktuálne dostupné verejné nájomné byty, naďalej vylučujú ľudí v akútnej bytovej núdzi. Dostupné adekvátne bývanie je pritom ľudským právom, ktoré sa Slovensko zaviazalo chrániť. Štát sa tiež zaviazal ukončiť bezdomovectvo do roku 2030, čiže už o päť rokov.
Nové Mesto prezradilo svoje plány s Poliklinikou Tehelná a budovou miestneho úradu
„Vyčleniť 10 % bytov v programe vybraným zraniteľným skupinám bez prihliadnutia na ich komplexnú situáciu, ani vyžadovať od domácností príjem vo výške šesťnásobku životného minima na to, aby mohli žiť v dôstojných podmienkach, sa nedá považovať za systémové riešenie krízy bývania. Premiér a minister dopravy boli v tomto transparentní – program štátom podporovaného nájomného bývania nemá poskytovať sociálne bývanie. Na Slovensku však dlhodobo stúpa počet ľudí v bytovej núdzi, ktorí majú právo na bývanie, no nevedia sa k nemu dostať. Štát pre týchto ľudí netvorí žiadne alternatívy a riešenia. Táto nečinnosť má ďalekosiahle a ničivé následky pre desaťtisíce ľudí. Vláda naďalej vo veľkej miere ignoruje problém nedostupného bývania, ktorý sa týka nielen marginalizovaných skupín obyvateľstva, ale veľkej časti slovenskej populácie,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda.
Kapacity nájomného bývania
Amnesty International vo výskume Nedosiahnuteľná potreba bývať zmapovala rozsiahle porušovanie práva na primerané bývanie ľudí na Slovensku. Jedným z odporúčaní vláde je pritom aj rozširovanie kapacít verejného nájomného bývania a zabezpečenie implementácie Národnej koncepcie prevencie a ukončovania bezdomovstva.
Povinnosť zabezpečiť svojmu obyvateľstvu naplnenie práva na primerané bývanie v čo najkratšom čase s využitím všetkých dostupných a vhodných prostriedkov, implementáciou vhodných systémových opatrení a ukotvením práva na bývanie v legislatíve zároveň Slovensku vyplýva aj zo Všeobecného komentára č. 4 Výboru OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva o práve na primerané bývanie.